Veselim se Zagrebu kao odredištu gdje se uvijek dobro osjećam i čini se kako je predugo prošlo od zadnjeg puta, iako se radi o nešto više od godinu dana.
Izvor: www.muzika.hr
Izgradnju džamije u Zagrebu potaknula je još 1912. Družba Braće Hrvatskoga Zmaja, ali se inicijativa brzo ugasila.
Dolaskom većeg broja islamskih vjerenika u Zagreb, nakon osnivanja Kraljevine SHS, uspostavljen je 1922.godine muftiluk, visoko pokrajinsko vjersko sjedište. Muftija je pokrenuo pitanje gradnje džamije, ali tek je 1944.godine to pitanje riješeno tako da je Dom likovnih umjetnika (projekt I.Meštrovića iz 1938.) preuređen u džamiju, uz koju su Stjepan Planić i Zvonimir Požgaj i podigli tri minareta. Odlukom gradskih vlasti 1948.godine, džamija je iz tih prostora iseljena, a minareti su srušeni.
Gradnja sadašnje džamije i Islamskoga centra, na predjelu Trstik (Folnegovićevo naselje), završena je 1987.godine. Sarajevski graditelji Džemal Čelić i Mirza Gološ izgradili su arhitektonski kompleks koji zauzima površinu od oko 10.000 m². Sastavljen je od više funkcionalnih cjelina: bogomolje s minaretom (visokim oko 51 m), islamske vjerske srednje škole (medrese), knjižnice, zajedničkih društvenih prostorija, upravne zgrade, dijela za stanovanje, gospodarskog dijela i dr.
Premda svojom unutrašnjosti i vanjštinom zadržava tradicionalni raspored i sadržaj, arhitektura ovog kompleksa u suglasju je sa suvremenim graditeljskim kretanjima.