Zagreb Classic

Vrhunska klasika pod vedrim nebom

Zagreb Classic open air istinski je doživljaj za sve ljubitelje klasične glazbe. Vrhunski svjetski i hrvatski glazbenici od 21. lipnja do 1. srpnja za Zagrepčane i njihove goste izvode najbolje od glazbene klasike i to na jedinstvenoj pozornici pod zvijezdama na jednom od najljepših zagrebačkih trgova, Trgu kralja Tomislava.

Djela hrvatskih i svjetskih skladatelja, za ljubitelje klasične glazbe i one koji će to upravo postati, sinergijom talenta umjetnika izvode glazbenici  potvrđeni na prestižnim svjetskim pozornicama. No, zagrebačka je ipak posebna. Zagreb Classic open air svi, iako svatko iz svoje perspektive, vole iz istog razloga: zbog pažljivo odabranog programa, prekrasnog ambijenta i one toliko važne kemije  glazbe, izvođača, publike i atmosfere grada. 

Za razliku od uobičajenih glazbenih dvorana, za ovu priliku odjenut ćete sportsku ili casual odjeću te svoje mjesto na besplatnim koncertima pronaći na travnjaku, dijeleći s ostalima doživljaj vrhunske glazbe u doista posebnom ambijentu, s pogledom na zvjezdano nebo, prekrasne cvjetne lijehe i svjetla grada. Jer tu ste - u samom središtu grada, a opet, poneseni glazbom, tako daleko od njegove svakodnevice...

Zagreb Classic open air održava se od 2016. godine a među umjetnicima i ljubiteljima glazbe uživa kultni status kojeg potvrđuje i ovogodišnjim izdanjem.

Dobrodošli! 

Program

U slučaju nemogućnosti izvođenja pojedinog programa ili nastupa najavljenog izvođača, organizator zadržava pravo izmjene programa ili otkazivanja. Ulaz na sve koncerte je slobodan. Koncerti počinju u 21 sat.

O izvođačima

Simfonijski orkestar HRT-a
Simfonijski orkestar HRT-a

Simfonijski orkestar HRT-a , mlada sopranistica Josipa Bilić i ansambl Baleta Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu udružuju se pod vodstvom maestra Martina Yatesa kako bi izveli neke od najljepših orkestralnih i baletnih točaka iz pera Felixa Mendelssohna, Petra Iljiča Čajkovskog, Leonarda Bernsteina, Sergeja Prokofjev, Frane Paraća, Igora Stravinskog i drugih. Svestrani britanski glazbenik Martin Yates, cijenjen podjednako u svojoj domovini i inozemstvu kao simfonijski, operni i baletni dirigent te kao skladatelj i aranžer, vodit će ansamble i publiku kroz raskošnu orkestralno-plesnu priču – od vedrog Sna ljetne noći preko bajkovite Trnoružice i avanturističkog On the Town do vrhunca u ljubavi Romea i Julije i čaroliji Žar-ptice!

 

Jazz orkestar HRT-a
Jazz orkestar HRT-a

Jazz orkestar HRT-a pod vodstvom svojega umjetničkog voditelja Mirona Hausera predstavlja glazbu iz zlatnog doba američkih big band orkestara – razdoblja između 20-ih i 40-ih godina prošloga stoljeća, s naglaskom na eru swinga. Upravo je to vrijeme velike popularnosti plesa za koji su glazbu osiguravali big bandovi u plesnim dvoranama i klubovima, kreirajući do danas nezaboravljenu i neprežaljenu eru osobitoga glamura, ali i nesputanog prepuštanja plesnim ritmovima uz sjajne izvedbe ponajboljih jazz glazbenika uživo.

Bogate harmonije, impresivne melodije, naglašen ritam i energičnost, isticanje solista i njihovih majstorija, sjaj plesnih dvorana – sve to pružaju nam popularne pjesme i standardi u raskošnim aranžmanima koje su proslavili glasoviti orkestri Counta Basieja, Dukea Ellingtona, Bennyja Goodmana i Glenna Millera. Nadahnut “starim” jazzom 20-tih godina iz vremena prohibicije, koji se dolaskom swinga izgubio, trubač Jazz orkestra HRT-a Marko Šolman u svojoj glazbi oživljava stil koji se danas jako rijetko čuje ili se gotovo uopće ne čuje, a odlikuje ga drukčije fraziranje u dionicama, tzv. stride u klaviru, i sasvim drukčiji pristup bubnjara.

 

Ansambl Zagrebačkoga gradskog kazališta “Komedija”
Ansambl Zagrebačkoga gradskog kazališta “Komedija”

Provedite nezaboravnu Noć mjuzikla u društvu sjajnih izvođača Zagrebačkoga gradskog kazališta “Komedija”! Među Zagrepčanima već je desetljećima poznato kako “zagrebački Broadway” stanuje na Kaptolu, u jedinome hrvatskom kazalištu specijaliziranom za izvođenje najzahtjevnije glazbeno-scenske forme – mjuzikla.

Povodom ovogodišnjeg Zagreb Classica, umjetnici Kazališta “Komedija” za vas su pripremili koncert za pamćenje, spektakl pun uzbudljivih priča i predivne glazbe domaćih i stranih autora. Dirnut će vas Ljepotica i zvijer, na put sjećanja povest će vas song iz poznatog mjuzikla Mačke, bit ćete pozvani u slavni Cabaret, uživat ćete u najljepšim brojevima mjuzikla Jalta, Jalta najznačajnijeg predstavnika zagrebačke škole maestra Alfija Kabilja.

Zagrebački solisti
Zagrebački solisti

Zagrebački solisti, ansambl koji ove godine slavi 70. godišnjicu postojanja, osnovan je u okviru Radio Zagreba pod umjetničkim vodstvom glasovitog violončelista Antonija Janigra.

Tijekom punih sedam desetljeća Zagrebački solisti održavaju kvalitetu muziciranja na zavidnoj razini te redovito gostuju na prestižnim svjetskim koncertnim pozornicama. Od 2012. nastupaju uz violinista Sretena Krstića kao svojeg koncert-majstora. Izvode širok repertoar u rasponu od baroka do suvremenih ostvarenja, s posebnom pažnjom na otkrivanje manje poznatih djela te na predstavljanje mlađih generacija hrvatskih skladatelja.

Na ovogodišnjem Zagreb Classic open air festivalu nastupit će uz dvojicu kreativnih i svestranih glazbenika Mateja Meštrovića i Bornu Šercara.

Matej Meštrović
Matej Meštrović

Matej Meštrović, pijanist i skladatelj bogate međunarodne karijere, svoje područje interesa i djelovanja ne ograničava samo na pozornicu pa se tako vrlo uspješno ogledao i kao redatelj, prvenstveno bajkovitih filmova o ljepotama Hrvatske, za koje je primio brojne nagrade.

Borna Šercar
Borna Šercar

Udaraljkaš Borna Šercar ostvario je glazbenu karijeru na području klasične, jazz i popularne glazbe te se okušao kao skladatelj glazbe za animirane filmove. Zapaženi su i njegovi nastupi na glazbenim staklenkama – flashophone diljem Europe i Južne Amerike. Bavi se i slikanjem te pisanjem poezije.

Mario Stefano Pietrodarchi
Mario Stefano Pietrodarchi

Talijanski virtuoz Mario Stefano Pietrodarchi glazbeno obrazovanje započeo je u dobi od devet godina, najprije svirajući harmoniku, nakon čega počinje učiti i bandoneon. Diplomirao je s najvišim ocjenama na Glazbenom konzervatoriju Sveta Cecilija u Rimu.

Ovaj briljantni glazbenik profinjene muzikalnosti osvojio je brojna domaća i međunarodna natjecanja, nastupio je s mnogim priznatim orkestrima te je ostvario suradnje s istaknutim glazbenicima, među kojima su Andrea Bocelli, Anna Netrebko, Erwin Schrott, Riccardo Cocciante, Pino Daniele i brojni drugi.

Osim u Italiji, održao je koncerte u Engleskoj, Francuskoj, Belgiji, Danskoj, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Njemačkoj, SAD-u, Poljskoj, Portugalu, Finskoj, Švicarskoj, Kanadi, Armeniji, Rusiji, Ukrajini, Bugarskoj, Turskoj, Izraelu i Kini.

Caterina Iora
Caterina Iora

Sopranistica Caterina Iora diplomirala je operno pjevanje u klasi Margaret Hayward na Konzervatoriju Giuseppe Verdi u Milanu, magistrirala je s odličnim uspjehom kod Luciana Pavarottija te se potom usavršavala kod Luciane Serre i Dantea Mazzole (klasični i romantični repertoar) te Roberte Invernizzi (barokni repertoar).

Prije nego što se posvetila baroknoj glazbi, pjevala je u zborovima vodećih talijanskih opernih kuća. Redovito surađuje s renomiranim ansamblima, nastupila je na mnogim značajnim glazbenim festivalima te je održala brojne zapažene koncerte u Italiji i inozemstvu, među kojima se ističu nastupi u Berlinskoj filharmoniji, Concertgebouwu u Amsterdamu, Palači Esterházy u Željeznom, na međunarodnom festivalu MITO Settembre Musica, Festivalu rane glazbe u Utrechtu, festivalu barokne glazbe Festival de Sablé, Festivalu George Enescu, Festivalu Pegolesi Spontini, Međunarodnom festivalu Händel u Göttingenu, itd.

Zagrebačka filharmonija
Zagrebačka filharmonija

Zagrebačka filharmonija orkestar je 150-godišnje tradicije vrhunskog muziciranja u Zagrebu i Hrvatskoj. Promotor je glazbene umjetnosti diljem Hrvatske i kulturni veleposlanik Hrvatske u svijetu. Zaštitni znak grada u kojem djeluje, glazbena institucija koja utjelovljuje urbanu sliku Zagreba kao srednjoeuropskog središta glazbe, umjetnosti i kulture.

Daleke 1871. započela je profesionalna orkestralno-koncertna aktivnost u Zagrebu, a 1920. orkestar je dobio ime koje i danas nosi. Kroz cijelo vrijeme, u hrvatsku prijestolnicu donosio je najbolju klasičnu glazbu, a njegovu povijest pisali su prvorazredni šefovi dirigenti: Friedrich Zaun, Milan Horvat, Lovro von Matačić, Mladen Bašić, Pavle Dešpalj, Kazushi Ono, Pavel Kogan, Alexander Rahbari i Vjekoslav Šutej te u posljednjem desetljeću David Danzmayr i novoimenovani Dawid Runtz.

Do danas su sa Zagrebačkom filharmonijom nastupali mnogi proslavljeni dirigenti te ugledni hrvatski i svjetski poznati glazbenici.

Balet Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu
Balet Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Plesna predstava Decadance suvremeno je plesno istraživanje nastalo kao kolaž isječaka iz ranijih koreografija Ohada Naharina, jednog od najistaknutijih svjetskih koreografa specifičnoga scenskog jezika, koji je godinama vodio najpoznatije izraelsko plesno kazalište Batsheva Dance Company u Tel Avivu.

Naharin je kreator plesnog jezika Gaga, a njegova djela izvode umjetnički i tehnički najbolje plesne kompanije svijeta, što je i priznanje Baletu zagrebačkog HNK-a koji od premijerne izvedbe Decadancea oduševljava publiku koja ansambl uzastopno ispraća ovacijama.

U toploj ljetnoj noći i čarobnom ambijentu Trga kralja Tomislava moći ćete uživati u neobičnom spoju plesnog teatra i plesne predstave, impresivnim koreografijama solista i ansambla, divnim i neodoljivo zabavnim plesnim duetima, duhovitom performansu s publikom i u još mnogo toga u samo sedamdeset prekratkih minuta.

Photo credit: Mara Bratoš

Cameristi della Scala
Cameristi della Scala

Koncerti i gostovanja ansambla Cameristi della Scala, koji čine umjetnici slavne milanske operne kuće Teatro alla Scala, najčešće se opisuju kao nezaboravni. Ansambl je osnovan 1982. godine te je do danas nastupao u najprestižnijim svjetskim koncertnim prostorima u Italiji, Francuskoj, Njemačkoj, Španjolskoj, Poljskoj, Kini, Rusiji, Argentini, Izraelu, SAD-u i drugdje.

Ansambl izvodi širok glazbeni repertoar koji obuhvaća djela od 18. stoljeća do suvremene glazbe. Dobitnik je brojnih međunarodnih nagrada.

Massimo Polidori
Massimo Polidori

Kao solist na ovogodišnjem zagrebačkom koncertu nastupit će Massimo Polidori kojeg je slavni dirigent Riccardo Muti 2000. godine imenovao prvim violončelistom milanske Scale. Ovaj glazbenik posebno je posvećen komornom muziciranju i produbljivanju komornog repertoara.

Od 1995. do 2000. bio je prvi violončelist ansambla Camerata Bern s kojim je održao koncerte diljem svijeta u društvu vrhunskih glazbenika kao što su Andreás Schiff, Heinz Holliger, Peter Serkin, Ana Chumachenko i Thomas Zehetmair. Također je i osnivač Trija Johannes s kojim redovito nastupa u Italiji i inozemstvu.

 

Marija Kuhar Šoša
Marija Kuhar Šoša

U posljednjoj koncertnoj večeri ovogodišnjeg Zagreb Classic open air festivala, uz Zagrebačku filharmoniju nastupit će sopranistica Marija Kuhar Šoša, bariton Ljubomir Puškarić te djevojački zbor “Zvjezdice”, pod ravnanjem dirigenta Paola Spadara Munitta.

Marija Kuhar Šoša diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu glazbenu kulturu i solo pjevanje u klasi profesorice Lidije Horvat Dunjko te se kasnije usavršavala kod KS Olivere Miljaković. Osvojila je brojne nagrade te je nastupala s raznim hrvatskim i stranim orkestrima i dirigentima.

Održala je niz zapaženih recitala u Hrvatskoj i inozemstvu, a uz operni i koncertni repertoar njeguje i komorno muziciranje. U Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu djeluje od 2004. godine te se do danas predstavila brojnim ulogama, a gostovala je i u opernim produkcijama u Italiji, Njemačkoj i Španjolskoj. Također se bavi i pedagoškim radom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Ljubomir Puškarić
Ljubomir Puškarić

Ljubomir Puškarić rođen je u Zagrebu, gdje je započeo osnovno glazbeno i pjevačko obrazovanje. Pohađao je privatne satove kod Darije Hreljanović, zatim kod Vitomira Marofa, a nakon pohađanja Glazbene škole Pavla Markovca, gdje je pjevanje učio kod profesorice Nataše Šurine, studirao je solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi profesorice Vlatke Oršanić.

Na Sveučilištu Indiana u Bloomingtonu završio je Performer diploma program u klasi profesora Roberta Harrisona. Od 2015. član je Opere Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Osim u domovini, ostvario je brojne zapažene nastupe diljem Europe i SAD-a te je surađivao s mnogim priznatim hrvatskim i svjetskim orkestrima. Dobitnik je mnogih nagrada.

Paolo Spadaro Munitto
Paolo Spadaro Munitto

Dirigent, čembalist i pijanist, Paolo Spadaro Munitto glavni je dirigent Festivala lirske opere u Jeruzalemu od sezone 2021.–22. i prvorazredni Maestro di sala (korepetitor i glazbeni asistent) u opernoj kući Teatro alla Scala u Milanu od 2002. Redovito surađuje s kazalištima, festivalima i orkestrima na međunarodnoj razini, uključujući opernu kuću Teatro alla Scala u Milanu, Zakladu Arena di Verona, Dresdensku filharmoniju, orkestar Cameristi della Scala, Festival dei Due Mondi (Festival dvaju svjetova) u Spoletu, Rossini Opera Festival u Pesaru, orkestar Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Tiroler Festspiele (Tirolski festival) u Erlu u Austriji, Jeruzalemski simfonijski orkestar, festival Alden Biesen Zomeropera u Belgiji, orkestar Akademije della Scala, orkestar Milano Classica, opernu kuću Giocosa u Savoni... Od baroka do suvremene glazbe, u opernom i simfonijskom repertoaru je kao kod kuće. On je i cijenjeni učitelj: od 2005. predaje na poslijediplomskom studiju na Akademiji del Teatro alla Scala i redovito ga se poziva na održavanje stručnih predavanja o talijanskoj operi te na sudjelovanje u žirijima na važnim međunarodnim natjecanjima.

#Zagreb #VisitZagreb #ZagrebClassic