2cellos i Zagrebački solisti
S obzirom na veliku popularnost koju su stekli u svijetu, najpoznatiji hrvatski violončelisti Stjepan Hauser i Luka Šulić, poznatiji kao 2cellos, ponovo će u Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski privući brojnu publiku gdje će 22. prosinca zajedno sa Zagrebačkim solistima predstaviti nešto drugačiji repertoar – klasika će nakratko zamijeniti njihov prepoznatljiv rokerski izričaj.
Vjerujemo da se momci 2cellos ne moraju posebno predstavljati ni hrvatskoj ni svjetskoj javnosti i ponosni smo što će i ove godine ponovo zasvirati u Zagrebu. U Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski za 22. prosinca pripremaju veliki koncert u suradnji sa Zagrebačkim solistima. No ovoga puta umjesto prepoznatljivog rokerskog izričaja kojim su i stekli svjetsku slavu dečki se nakratko vraćaju klasici.
Koncert, koji će se održati u sklopu tradicionalnog programa Lisinski subotom, ima četiri dijela – Koncert u D-duru za violončelo i gudače, br. 2, G. 479 Luigija Boccherinija, Haydnov Koncert u C-duru za violončelo i orkestar, br. 1, Hob. VIIb/1, potom dvostruki koncert u g-molu za dva violončela, gudače i kontinuo, RV 531 Antonija Vivaldija te posljednji – Violoncelles, vibrez! za dva violončela i gudače autora Giovannija Solime.
Tim će klasičnim repertoarom 2cellos, u suradnji sa Zagrebačkim solistima, pokazati zašto ih se u svijetu respektira i kao vrhunske klasične glazbenike, jer s klasikom su krenuli i u njoj i danas nalaze neizmjernu inspiraciju.
Znano je da su Stjepan Hauser i Luka Šulić svjetsku slavu stekli inovativnim obradama hitova poznatih glazbenih zvijezda poput Nirvane, Michaela Jacksona, Stinga, U2, Coldplay… te su u manje od godinu dana na sceni uspjeli potpisati ugovor s velikim Eltonom Johnom i kao njegova predgrupa obišli i oduševili cijeli svijet. Bili su gosti u brojnim glazbenim emisijama, za njihovo gostovanje bore se renomirane glazbene kuće, a sve su to postigli vlastitim radom i inovativnim pristupom glazbi. Naravno, i kvalitetom bez koje ne bi bilo niti slave.
Obojica su školovana na prestižnim glazbenim akademijama u Zagrebu, Beču, Londonu i Manchesteru, gdje su pohađali satove kod renomiranih profesora. Da bi se još bolje usavršili uzimali su i privatne satove, a znakovito je da i to da je Stjepan Hauser bio jedan od posljednjih učenika velikog ruskog violončelista Mstislava Leopoldovića Rostropoviča (1927.-2007.).
Objavljeno: 03.12.2012