32. Muzički biennale Zagreb: Upoznajte glazbu budućnosti

Festival Muzički biennale Zagreb sredinom travnja pretvara Zagreb u europski centar suvremene glazbe.

Muzički biennale Zagreb, ove godine 32. put, održava se od 13. do 22. travnja uz poruku „Upoznajte glazbu budućnosti na najvažnijem festivalu suvremene glazbe“. Vrijeme je to kad Zagreb postaje europski centar suvremene glazbe, što uključuje klasiku 20. stoljeća, radikalni novi zvuk i elektroničku glazbu pa sve do glazbenih djela skladanih za djecu najmanjeg uzrasta.

Ovogodišnje izdanje festivala, koji se održava od 1961. godine, zagovara načela ekološke odgovornosti i kulturne održivosti. Glazbenim se sadržajem suočava s izazovima suvremenog svijeta kao što su klimatske krize, političke nestabilnosti i društvene netolerancije, stavljajući naglasak na važnost i transformativnu snagu umjetnosti u suvremenom svijetu.

Za deset festivalskih dana priprema se više od 50 programa na desetak zagrebačkih lokacija u izvođenju simfonijskih orkestara, komornih ansambala, s repertoarom suvremene opere do jazza, elektroničke i alternativne glazbe kao i zvučnih eksperimenata, multimedijalnih instalacija i suvremenog plesa. Bit će to prilika da ljubitelji glazbe poslušaju 25 novih naručenih kompozicija domaćih i stranih skladatelja, čime se i nadalje podržava suvremeno glazbeno stvaralaštvo.

Festival će otvoriti Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije, a prvog će dana nastupiti jedinstveni ansambl Zeitkratzer koji će za zagrebačku publiku spojiti naizgled nespojiv skladateljski opus klasika avangarde 20. stoljeća Ive Maleca i glazbe njemačkog sastava Kraftwerk, inovatora i pionira elektroničke glazbe i novog zvuka. Na Festivalu će ponovo nastupiti i alžirsko-iranska dirigentica s hamburškom adresom Yaldu Zamani koja je posebno posvećena izvođenju suvremene glazbe, a u ovoj će prilici ravnati Zagrebačkom filharmonijom.

U sklopu programa Balkan Affairs ansambl Neue Vocalsolisten Stuttgart praizvesti će šest skladbi domaćih i regionalnih skladatelja naručenih za ovogodišnji Biennale. Festivalski program završit će glazbeno-scenskim djelom – operom „Lennon“ dugogodišnjeg ravnatelja Muzičkog biennala Ive Josipovića.

U sklopu Biennala održava se skladateljski masterclass kroz koji je do sada prošlo tridesetak mladih skladateljica i skladatelja iz petnaestak zemalja. Ove godine pristigao je najveći i najraznovrsniji broj prijava za masterclass, što ne čudi jer su mentori najveći skladateljski autoriteti međunarodne glazbene scene. U masterclassu, kao i na cijelom festivalu, vrlo važnu ulogu imat će renomirani ansambl Klangforum Wien koji je gotovo četiri desetljeća posvećen istraživanju novih mogućnosti suvremene glazbe.

Od 2019. godine Biennale ima poseban program posvećen djeci i mladima. Neprekidno pomičući granice, ove će godine biti izvedena opera namijenjena djeci između prve i treće godine. Riječ je o jedinstvenom glazbeno-senzornom iskustvu koje se stvara u koprodukciji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu.

Festival ima i humanitarni karakter pa je projekt „Raspjevane priče“ posvećen onima koji odrastaju daleko od kuće te će se izvedbama prikupljati sredstva za pomoć djeci iz Ukrajine koja žive u Hrvatskoj.

Osim što će se slušati, program Muzičkog biennala Zagreb bit će vidljiv kroz instalacije u javnom prostoru, multimedijalnim sadržajima te botaničkim šetnjama Zagrebom, osvještavajući povezanost čovjeka i prirode.

Više o Muzičkom biennalu Zagreb pogledajte na www.mbz.hr.

Objavljeno: 06.04.2023