Domovinski rat u Hrvatskom povijesnom muzeju
I 20 godina nakon početka Domovinskog rata sjećanja onih koji su ga proživjeli i dalje su živa, no dio mlađe domaće populacije kao i brojni strani gosti što borave u Hrvatskoj koji nisu upoznati s povijesnim ratnim činjenicama o tome će sve do rujna ove godine štošta moći naučiti iz izložbe “Domovinski rat” postavljene u zagrebačkom Hrvatskom povijesnom muzeju.
Činjenice koje govore o ratu i svjedočenja onih koji su ga proživjeli detalji su slikovite povijesne priče koja će sve do rujna ove godine privlačiti mnoge posjetitelje u Hrvatski povijesni muzej u Zagrebu. Tamo je koncem godine postavljena velika izložba “Domovinski rat” koja zorno dočarava zbivanja iz novije hrvatske povijesti u razdoblju rata od 1991. do 1995. godine. No izložba daje uvid i u zbivanja koja su prethodila otvorenoj srpskoj agresiji, od ljeta 1990. pa sve do mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja 1998. godine u ustavno-pravni poredak neovisne Republike Hrvatske.
Kako se veliki dio izloženih eksponata do sada čuvao u arhivama, mnogi će posjetitelji koji su proživjeli rat prvi put dobiti uvid u njih. A one koji nisu bili svjedoci rata izložba će uputiti ne samo u ratna zbivanja nego i u druge sfere života i politike (vojska, diplomacija, mediji, humanitarni aspekt) na ovim prostorima koji su prethodili ratu i bili sastavni dio stvaranja suverene Hrvatske.
Postav je podijeljen na dvije osnovne cjeline. Prva nas uvodi u okolnosti na ovim prostorima prije i tijekom rata, dok je drugi dio slikovitiji i znatno osobniji. Izloženi su predmeti pohranjeni u muzejskim arhivama, ali i oni prikupljeni u domovima hrvatskih branitelja. Posjetitelji će vidjeti brojne dokumente i obilježja – zemljovide, grbove, vojne odore, oružje, dokumentarne filmove i fotografije te osobna svjedočanstva. Najobimnija je strogo dokumentarna građa s mnogo ratnih fotografija, opisa, izrezaka iz novina i vojnih dokumenata.
Cjelina koja uvodi u izložbu donosi i brojna reagiranja stanovnika Hrvatske 20 godina nakon početka rata objavljena u dnevnim tiskovinama, zatim osobna sjećanja i osvrte te multimedijalne prezentacije koje na jednostavan način posjetitelja uvode u kompleksnu ratnu temu. Središnji dio izložbe predstavlja jasan kronološko-tematski prikaz Domovinskog rata, dok je kraj izložbe osmišljen kao svojevrsni hommage sudionicima rata, posebno onima koju su dali život za domovinu.
Objavljeno: 02.01.2012