Dugi petak na Lenucijevoj potkovi
Svakog zadnjeg petka u mjesecu Arheološki muzej, Umjetnički paviljon i Moderna galerija otvaraju vrata od 19 do 22 sata i u sklopu akcije “Dugi petak na Lenucijevoj potkovi” posjetiteljima omogućuju da uz simbolične cijene ulaznica razgledaju sve blago koje čuvaju te muzejske ustanove.
Koncem veljače u Arheološkom muzeju, Umjetničkom paviljonu i Modernoj galeriji započeo je zajednički projekt pod nazivom “Dugi petak na Lenucijevoj potkovi”. Naime, svakog zadnjeg petka u mjesecu ti će muzeji biti otvoreni od 19 do 22 sata, a cijene ulaznica za svaki od muzeja stajat će simboličnih deset kuna, dok je ulaz za djecu do sedam godina besplatan. Za tu cijenu posjetitelji će moći razgledati stalne postave muzeja, kao i posebne izložbe.
Sva tri muzeja smještena su na Lenucijevoj potkovi u krugu od nekoliko stotina metara uz najljepši zagrebački park Zrinjevac.
Arheološki muzej najstarija je muzejska ustanova u glavnom gradu Hrvatske, osnovana još daleke 1836. godine i raspolaže s reprezentativnom spomeničkom građom s više od 450 tisuća različitih artefakata. Osamdesetih godina prošloga stoljeća započinje i sa sustavnim arheološkim iskapanjima u različitim krajevima Hrvatske, čime su osim vrijednih izloženih iskopina prikupljeni i dragocjeni podaci za proučavanje stanovništva od pretpovijesnog doba do srednjovjekovnog razdoblja.
U neposrednoj blizini toga muzeja nalazi se i Moderna galerija s najvećom zbirkom reprezentativnih djela velikih hrvatskih slikara i kipara – Vlahe Bukovca, Josipa Račića, Miroslava Kraljevića, Ljube Babića, Roberta Frangeša Mihanovića, Ivana Meštrovića, Frana Kršinića kao i mnogih drugih velikana kičice i dlijeta te suvremenih autora u novim medijima. U svom fundusu broji oko deset tisuća umjetnina. Galerija je od 1934. godine smještena u povijesnoj palači Vranyczany na uglu ulice Andrije Hebranga i Trga Josipa Jurja Strossmayera i osim stalnog postava muzeja, u njoj se priređuju povremene izložbe likovnih opusa domaćih i stranih umjetnika.
Treću muzejsku instituciju u tom zanimljivom trolistu, koje su se zajedničkim snagama uključile u realizaciju ovog zanimljivog projekta, čini Umjetnički paviljon. Riječ je o najstarijem izložbenom prostoru u ovom dijelu Europe, namjenski građenom za održavanje velikih i reprezentativnih izložbi. Podignut je na inicijativu slikara Vlahe Bukovca i povijest Umjetničkog paviljona na neki način predstavlja i povijest likovne umjetnosti XX. stoljeća u Hrvatskoj. Umjetnički paviljon službeno je otvoren 1898. godine reprezentativnom izložbom Hrvatski salon.
Uz prethodnu najavu telefonom ili e-mailom za posjetitelje se organizira stručno vodstvo kroz stalne postave muzeja kao i posebne izložbe.
Objavljeno: 03.03.2014