Gradski sadržaji prilagođeni potrebama invalida
Zagrebačke su kulturne institucije, hoteli te rekreativni prostori dostupni invalidima i prilagođeni njihovim potrebama pa oni imaju priliku doživjeti sve dimenzije života grada, osjetiti njegovu specifičnu atmosferu i srdačnu dobrodošlicu kao i u obilascima upoznati grad na znakovnom jeziku.
Većina zagrebačkih muzeja i galerija svojim je eksponatima, načinom prezentacije i dostupnošću prilagođena osobama s invaliditetom i te su institucije posebno označene u informativnim brošurama Turističke zajednice grada Zagreba. Tako će posjetitelji Zagreba u invalidskim kolicima ili s nekim drugim oblikom invalidnosti moći posjetiti Galeriju Klovićevi dvori, Muzej suvremene umjetnosti, Muzej za umjetnost i obrt, Tehnički muzej, Muzej prekinutih veza, Muzejsko-memorijalni centar Dražen Petrović kao i mnoge druge muzeje i galerije. Uza sve njih posebno spominjemo Tiflološki muzej, jedan od rijetkih specijalnih muzeja u Europi posvećen osobama s invaliditetom, posebice onima oštećenog vida. Taj moderan i interaktivan muzej kao temeljnu vrijednost promiče ideju o uvažavanju različitosti. Od ulaza i info-punkta s taktilnom kartom muzeja pa do svih sadržaja, posjetitelje vode podne trake koje olakšavaju orijentaciju osobama oštećenog vida, legende za sve izložene predmete otisnute su na uvećanom tisku te Braillovim pismom. Eksponati su dostupni osobama u invalidskim kolicima, a filmovi koji se ondje prikazuju su ujedno i titlovani kako bi ih mogle pratiti i osobe oštećenog sluha.
Uz kulturne institucije i gradske atrakcije, osobama s invaliditetom prilagođene su i gradske rekreativne zone tako da mogu uživati u višeosjetilnom parku “zagrebačkog mora”, sportsko- rekreacijskog centra Jarun. U parku – smještenom na južnoj strani Jaruna – određeno bilje te drugi eksponati prilagođeni su potrebama slijepih i slabovidnih osoba, Posjetitelji mogu vidjeti, opipati, okusiti bilje i plodove, poslušati šum lišća te tako uživati u neposrednom doticaju s prirodom. Svi objekti, uređaji te bilje obilježeni su natpisima na Brailleovom pismu. Promjene smjerova staza obilježene su drukčijom obradom hodnih površina, graničnicima, mobilnim strukturama ili mirisnim biljem, a staze su prilagođene kretanju slabovidnih osoba kao i mimoilaženju invalidskih kolica. U sklopu parka je i šah za slijepe.
Osobama s invaliditetom prilagođeni su i sadržaji Parka prirode Medvednica, popularnog izletišta Zagrepčana. Šumska staza Bliznec – projektirana pod geslom “Različitost ne smije biti prepreka za slobodu kretanja” – izvedbom je i sadržajem potpuno prilagođena osobama s invaliditetom. Duga je 800 metara i prati potok Bliznec od podnožja stare ZET-ove žičare do Ugostiteljskog objekta Pilana Bliznec. Stazu mogu koristiti podjednako osobe s poteškoćama u kretanju, slijepe i slabovidne osobe i svi drugi. Široka je dovoljno za dvosmjeran prolaz u invalidskim kolicima, a ima nagib od 5 posto tako da ga osobe u kolicima mogu samostalno svladati. Duž staze postavljene su informativne/edukativne ploče na običnom i na Brailleovom pismu. Staza prati i križni put čije su postaje također napisane na brajici. Duž staze postavljeno je nekoliko odmorišta.
Inače, Zagreb nudi i programe razgledavanja Zagreba na znakovnom jeziku, na koje vodi jedna od prvih licenciranih turističkih vodičkinja za gluhe osobe u Europi.
Objavljeno: 02.04.2013