Izložba “Arhitekt Ignjat Fischer”

Do 23. listopada u Muzeju za umjetnost i obrt otvorena je izložba posvećena Ignjatu Fischeru, arhitektu čijim mnogim projektima po namjeni i izvedbi pripada atribut prvih ili jedinih takvih ostvarenja ne samo u Zagrebu nego i Hrvatskoj te je tako dao pečat hrvatskoj arhitekturi prve polovice XX. stoljeća.

U Muzeju za umjetnost i obrt do 23. listopada otvorena je izložba “Arhitekt Ignjat Fischer”, čija su projektna rješenja ostavila znatan trag u razvoju grada Zagreba.

Ignjat Fischer rođen je 1870. godine i tijekom četiri desetljeća duge arhitektonske karijere projektirao je niz objekata kojima po namjeni i izvedbi pripada atribut prvih ili jedinih takvih ostvarenja ne samo u Zagrebu nego i Hrvatskoj. Tako je autor prve secesijske zgrade u Hrvatskoj (kuća Rado na Strossmayerovom trgu iz 1897. godine), prve zgrade u Zagrebu koja je namjenski projektirana za kinematograf (kino Apollo u Ilici iz 1911. u kojoj je danas Kazalište Kerempuh), prve zagrebačke privatne poliklinike (Sanatorija, a danas Dječje bolnice u Klaićevoj ulici iz 1908.), prve moderne robne kuće (Kastner & Öhler, danas Nama u Ilici iz 1913.), bio je i autor prvih objekata oblikovanih u duhu art decoa (paviljoni Zagrebačkog zbora iz 1922.) itd.

Usprkos plodonosnoj karijeri Ignjata Fischera, ova izložba prvi put na jednom mjestu prezentira djela autora koji je svojim projektima dao pečat hrvatskoj arhitekturi XX. stoljeća.

Ovom izložbom predstavljen je i arhitektov obiteljski okvir, a posebna pozornost posvećena je i naručiteljima Fischerovih projekata, koji su uglavnom bili ugledni članovi društva i intelektualne elite ondašnjeg Zagreba. Uz izložbu je objavljena i opsežna monografija arhitekta Ignjata Fischera.
 

Objavljeno: 03.10.2011