Izložba do izložbe – Miljenko Stančić, Braco Dimitrijević, Barokni sjaj Venecije, Povijesne ure na zvonicima

Sjajne su likovne izložbe u galerijama i muzejima Grada Zagreba. Monografska izložba „Hommage à Miljenko Stančić" kojom se obilježava 90. godišnjica rođenja i 40. godišnjica smrti istaknutoga hrvatskog slikara, otvorena je u Umjetničkome paviljonu.

Izložba s više od osamdeset radova predstavlja različite faze slikareva stvaralaštva. Na izložbi su predstavljena neka od slikarevih ponajboljih djela među kojima su „Sveti Florijan" iz 1951., „San (Ljubavnici)" iz 1963., „Ljubavnici" iz 1962. te „Svirači (Usnuli svatovi)" iz 1957. godine. Izložba će u Zagrebu biti otvorena do 7. svibnja. Rad Miljenka Stančića likovni su kritičari svrstavali uz magični realizam, metafizičko, fantastično i fantazmagorično slikarstvo, a dio kritike smatra ga začetnikom nadrealističkoga slikarstva u Hrvatskoj. Uz slikarstvo bavio se ilustracijom za novine, knjige i časopise te scenografijom, a o njegovu slikarstvu pisali su književnici, među kojima i Miroslav Krleža, te mnogi povjesničari umjetnosti poput Ljube Babića, Josipa Depola, Vladimira Malekovića, Tonka Maroevića, Jerolima Miše te iz inozemstva Stephane Rey i Patrick Waldberg.

Muzej suvremene umjetnosti u svibnju će velikom izložbom predstaviti Bracu Dimitrijevića. Izložba će pokriti sve faze umjetnikove međunarodne karijere, od „Slučajnih prolaznika“ iz 1971., divovskih fotografskih portreta „običnih ljudi“, koje je postavljao na mjesta inače predviđena za političke ili reklamne poruke, do najnovijih radova koje je taj radikalni pionir konceptualne umjetnosti izlagao u londonskomeTateu i pariškome muzeju Orsay, a u kojima kombinira instalacije, fotografije, video, slikarstvo i skulpturu.

U auli Filozofskoga fakulteta u Zagrebu 24. travnja otvorit će se izložba o velikim povijesnim urama na zvonicima. Studentski je to projekt o istraživanju satova na zvonicima urara Wendelina Jägera. Skupina od jedanaest studenata obradila je posve nepoznatu skupinu od deset satnih mehanizama u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, koje je izradio Wendelin Jäger iz Innsbrucka u Tirolu, na zvonicima najznačajnijih sakralnih građevina. Cilj je projekta potaknuti zajednicu, a posebno vlasnike, da ih sačuvaju, a, ako je moguće, konzerviraju i prikažu javnosti. Godina 2017. proglašena je godinom austrijsko-hrvatske suradnje „Zajedno u kulturi“ pa je ta izložba ujedno i doprinos studenata Filozofskoga fakulteta poznavanju austrijsko-hrvatskih veza.

Barokni sjaj Venecije: Giambattista Tiepolo i slikarstvo njegova kruga izložba je u Muzeju za umjetnost i obrt koja će se upriličiti od 1. lipnja do 1. listopada. Izložba prikazuje 27 ulja na platnu te 4 crteža i 12 grafika. Slikarstvo Giambattiste Tiepola, vodećega umjetnika venecijanskoga slikarstva XVIII. stoljeća, odlikuje izrazit suodnos svjetla i tame te kontrast boja, a on i slikari njegova kruga autori su radova koji su nastali da bi resili goleme prostore crkava, palača i rezidencijalnih vila tako da posjetitelj doživi jedinstven ugođaj između stvarnosti i iluzije.

Objavljeno: 05.04.2017