Izložba “Prvaci hrvatskog plakata”

U povodu 150. godišnjice djelovanja u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti otvorena je izložba “Prvaci hrvatskog plakata”, na kojoj su izloženi radovi najeminentnijih hrvatskih umjetnika zaslužnih za razvoj grafičkog dizajna u Hrvatskoj, čiji se počeci vezuju uz konac XIX. stoljeća.

Do konca svibnja u Kabinetu grafike Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti otvorena je izložba “Prvaci hrvatskog plakata”, organizirana u povodu obilježavanja 150. godišnjice te znanstvene institucije.
Na izložbi su prezentirani radovi eminentnih hrvatskih slikara Bele Chikosa Sessije, Mencija Clementa Crnčića, Tomislava Krizmana i Ljube Babića, uz čija se imena vezuju počeci razvoja grafičkog dizajna u Hrvatskoj. Krajem XIX. stoljeća pod utjecajem promjena u europskom kulturnom krugu uvode se novi komunikacijski i oblikovni principi u području književnosti, kazališta i likovnih umjetnosti. Pod utjecajem tih promjena, sva četvorica autora, školovana na likovnim akademijama u Beču i Münchenu, zaslužna su za afirmiranje grafike kao samostalnog umjetničkog izraza. Tako se Bela Chikos Sessija po povratku sa školovanja angažirao na izradi vinjeta i ilustracija te opremi knjiga, a 1896. godine izradio je plakat za prvu umjetničku reviju moderne. Zajedno s Mencijem Clementom Crnčićem, začetnikom moderne grafike u Hrvatskoj, 1903. godine u Zagrebu je otvorio i prvu privatnu slikarsku školu, koja 1907. godine prerasta u Višu školu za umjetnost i obrt, a zatim u Likovnu akademiju 1921 godine. Među učenicima na toj školi bili su Tomislav Krizman i Ljubo Babić, koji su oblikovanjem plakata, kataloga, izradom ilustracija te opremanjem knjiga i časopisa također dali veliki obol razvoju grafičkog dizajna u Hrvatskoj.
 

Objavljeno: 31.05.2011