Jedinstvena šetnja kroz prapovijest

Nakon pomne obnove na svjetskoj razini i opremanja najmodernijim multimedijskim sadržajima muzej u Krapini jedan je od najimpozantnijih muzeja prapovijesti u okruženju.

Krapina je odavno uvrštena među najjača svjetska arheološka nalazišta neandertalskog pračovjeka, a muzej obnovom na jedinstvenom lokalitetu prema najsuvremenijim pravilima muzeologije postaje atrakcija koju treba vidjeti i doživjeti. Sam lokalitet zaštićen je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj. U obnovu Muzeja krapinskih neandertalaca uloženo je mnogo truda i znanja te oko 8,5 milijuna eura kako bi se uredilo mjesto na kojem posjetitelji mogu “uživo” upoznati bliskog rođaka modernog čovjeka, koji je nastanjivao velik dio europskog kontinenta i dio jugozapadne Azije, a izumro je oko 30.000 godina pr. n. e.

Stanište krapinskog neandertalca na lokalitetu Hušnjakovo pronašao je 1899. godine Dragutin Gorjanović Kramberger, a geološka i paleontološka istraživanja trajala su do 1905. Starost tog bogatog nalazišta odgovara vremenu od prije 130.000 godina. U naslagama špilje nađeno je oko devet stotina ljudskih fosilnih kostiju, brojna kamena oruđa iz razdoblja paleolitika te fosilni ostaci špiljskog medvjeda, vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, divljeg goveda i drugih životinja.
Muzej je smješten u dolini između dvaju brežuljaka, Hušnjakova i Josipovca, gdje je uz pomoć suvremene tehnologije stvorena umjetna polušpilja, čak i veća od izvorne. Muzej je u cijelosti napravljen od betona. Izvana je presvučen miocenskim sedimentnim pijeskom, a zatvara ga velika staklena stijena koja služi i kao veliko filmsko platno. Posjet muzeju započinje 16-minutnim filmom o životu neandertalaca koji je sniman u špiljama kod krapinskog Starog grada.
Muzej se prostire na dvije etaže na ukupno 1200 metara četvornih. Ulaz je uklopljen u pejzaž pa posjetitelj ima dojam da ulaskom u špilju postaje njenim stanovnikom, a taj dojam dodatno pojačavaju brojni interaktivni sadržaji. Posjetitelji “prolaze” kroz postanak svijeta sve do Velikog praska, prate povijest Zemlje, razvoj prvih organizama, dinosaura, život prvih hominida koji su sišli s grane do krapinskog neandertalca koji je predstavljen hiperrealističnim skulpturama. One prikazuju špiljsku zajednicu koja kao da je “uživo” uhvaćena u svakodnevnim životnim situacija. Taj je dio muzeja najatraktivniji i zbog njega je muzej nakon otvaranja svakodnevno pun posjetitelja. Posjetitelji mogu na interaktivnoj instalaciji doticanjem njihovih tijela izravno uspoređivati morfologiju neandertalca i današnjih ljudi. Posljednja u nizu edukativnih priča je prijelaz preko leda u dio koji govori o duhovnom svijetu neandertalaca i njihovim navikama.

Muzej je opremljenom vrhunskom tehnološkom opremom te brojnim klasičnim pratećim sadržajima – od info-punktova do kafića i velike biblioteke.

Objavljeno: 01.04.2010