Kulturno bogatstvo Dalmatinske zagore
Čak tri tisuće izložaka prezentiranih na jedinstvenoj izložbi "Dalmatinska zagora - nepoznata zemlja", u čijem je postavljanju sudjelovalo sedamdeset znanstvenika, posjetitelje Galerije Klovićevi dvori upoznat će s velikom i dosad nepoznatom kulturnom vrijednošću Zagore. Izložba se može razgledati do 21. listopada.
U Klovićevim dvorima je do 21. listopada otvorena reprezentativna izložba "Dalmatinska zagora - nepoznata zemlja". Na četiri kata muzejskog prostora prezentirano je čak tri tisuće izložaka, koji otkrivaju bogatstvo kulturnog naslijeđa Dalmatinske zagore od pretpovijesti, preko antike i srednjeg vijeka do suvremenog likovnog izričaja, ali i mnoge nepoznanice o poznatim fenomenima tog kraja.
Prostor Dalmatinske zagore bogat je pretpovijesnim nalazištima, antičkim i ranokršćanskim spomenicima te skulptorskom baštinom kasnijih stilskih razdoblja. Na području Dalmatinske zagore formirana je prva hrvatska država, a prostor oslikava i bogatstvo riječi pisane trima pismima. S tog su područja potekli mnogi književnici, glazbeni i likovni umjetnici, tako da se šetnjom kroz povijest može vidjeti bogato kulturno naslijeđe, izniklo iz naizgled škrtog i siromašnog tla Dalmatinske zagore. Među najinteresantnijim iz pretpovijesnog razdoblja su izlošci impresso keramike s početka neolitika (6000 - 4500 godine prije Krista), zatim predmeti danilske kulture, nazvane po šibenskom lokalitetu Danilo (4500 - 3900 godine prije Krista) te izlošci cetinske kulture iz nešto mlađeg razdoblja (2500 - 1500 godini prije Krista). Iz kasnijeg doba posjetiteljima je vrlo zanimljiv kapitalan nalaz monumentalne glave Herakla od penteličkog mramora iz II. stoljeća ili kip Dijane Lucifere s bakljama u rukama koja na leđima nosi odlomljeni mlađak mjesec. Područje Dalmatinske zagore jedinstveno je i po upečatljivoj crkvenoj arhitekturi, čiji reljefi sa starozavjetnim i novozavjetnim motivima predstavljaju kulturni fenomen, zatim etnološkom naslijeđu, kao i mnogim drugim manje poznatim zanimljivostima. Ova jedinstvena izložba, u čijem je postavljanju sudjelovalo čak sedamdeset znanstvenika, posjetiteljima pruža mogućnost da se upoznaju s velikom i dosad nepoznatom kulturnom baštinom Dalmatinske zagore.
Objavljeno: 01.10.2007