Marc Chagall u Zagrebu
Nakon niza uspješnih izložbi, koje su u posljednjih nekoliko godina uspjele privući rekordan broj posjetitelja te atraktivnošću izloženog vratiti stari sjaj negdašnjem Muzejskom prostoru na Gornjem gradu, Galerija Klovićevi dvori u ovo predbožićno vrijeme pripremila je izložbu jednog od najvećih slikara XX. stoljeća - Marca Chagalla.
Zagrebački postav izložbe majstora slikarstva Marca Chagalla, koji će se moći razgledati od 13. prosinca 2007. do 16. ožujka 2008. godine, obuhvatit će dvanaest prostorija Galerije u koje će biti smješteno otprilike 250 ulja, grafičkih listova, ilustracija, crteža, litografija, kolaža, skulptura i tapiserija.
Možda najveći sanjar među slikarima, Marc Chagall rođen je u Rusiji, zemlji duge i velebne sanjarske tradicije. Poznat je po sjetnim prikazima žudnje za zavičajem koji je napustio, po lebdećim ljubavnicima, snovitim prikazima životinja, muzičara, klaunova, kao i lebdećih bića nadrealnog svijeta. Njegove su slike slikane na način da nam se čini kao da nema granice između umjetnika i platna, a slika se pritom doima kao misaona karta s toponimima ljubavi, mirisa bijelog cvijeća i glazbe muzičara.
Ispisao je svoju gotovo stoljetnu povijest samo sebi svojstvenim rukopisom, pri čemu je svojim slikarstvom ujedinio židovsko porijeklo, krajolike Vitebska u kojem je rođen, Sankt Peterburga, Moskve, Berlina, Pariza i New Yorka u kojima je boravio. Asimilirao je, ali i potaknuo avangardna strujanja onodobnih metropola, a ipak nikada nije u potpunosti pripadao niti jednom pokretu, ostavši zauvijek jedinstvena pojava u slikarstvu XX. stoljeća. Nije stoga čudno što njegova platna i danas stoje kao izdvojeni sanjarski prikazi ljubavi, čežnje, rodoljublja i svega onoga čega se umjetnost XX. stoljeća često odricala ustuknuvši pred ratovima, politikom i teškom svakodnevicom.
U Zagrebu će biti predočene najvažnije teme njegovoga opusa – religiozne, ljubavne, teme s likovima iz cirkusa koji je obožavao, zatim njegov nadrealistički opus i ilustracije, od kojih moramo izdvojiti predivne rukom kolorirane grafike za La Fontaineove basne.
Djela koja ćemo imati priliku vidjeti u Zagrebu dolaze iz Muzeja biblijskih poruka u Nici i glasovitog pariškog Centra Georges Pompidou. Kustos zagrebačke izložbe vodeći je stručnjak za Chagalla, donedavni direktor Chagallovog muzeja u Nici Jean – Michell Foray, a izložba je ostvarena u suradnji s umjetnikovom unukom Meret Meyer. Kustosica u Galeriji Klovićevi dvori poznata je po uspješnim međunarodnim projektima, od kojih je najznačajniji “Dora Maar, Picasso – dodir pogledima”.
Galerija Klovićevi dvori pripremila je pritom i brojna popratna događanja, likovne radionice za djecu, predavanja, tematske večeri i druženja te je opremila svoj muzejski dućan prigodnim suvenirima u znaku Chagalla.
Objavljeno: 01.12.2007