Mi nismo nevidljivi
S porukom “Mi nismo nevidljivi” u Tiflološkom muzeju se do konca ožujka može razgledati izložba posvećena 60. godišnjici rada ovog specijaliziranog i jednog od rijetkih muzeja u Europi namijenjenih osobama s invaliditetom.
U Tiflološkom muzeju se do konca ožujka može razgledati retrospektivna izložba “Mi nismo nevidljivi”. Izložba je posvećena 60. obljetnici muzeja osnovanog 1953. godine i tijekom svih godina djelovanja imao je aktivnu ulogu u uključivanju osoba oštećena vida u društvena događanja te razvoju harmoničnih i tolerantnih odnosa među ljudima.
Ovom izložbom javnosti se predstavlja povijesni pregled nastajanja, razvoja i rada Tiflološkog muzeja kroz četiri stalna postava, od najstarijeg otvorenog 1956. do posljednjeg modernog postavljenog 2008. godine kojim se osobama s posebnim potrebama omogućuje interakcija dodirom i zvukom. Čitava izložba prati osnovnu misiju Tiflološkog muzeja – otkriti i osvijestiti predmete, činjenice i pojave koje se dovoljno ne primjećuju. Time se, s jedne strane, široj javnosti omogućuje da se upozna sa svijetom osoba s invaliditetom te razvije svijest o poštivanju različitosti, a slijepim se osobama, s druge strane, pruža doživljaj i mogućnost aktivnog sudjelovanja u umjetničkoj djelatnosti. Razumljivost sadržaja i dostupnost izložaka prilagođeni su svim posjetiteljima bez obzira na njihove mogućnosti ili poteškoće.
Prvi dio izložbe posvećen je Vinku Beku, idejnom začetniku zbirke, velikom humanistu i prvom tiflopedagogu na području jugoistočne Europe kao i osnivaču muzeja, dok se kroz sljedeća tri stalna postava posjetitelje kronološki uvodi u aktivnosti te muzejske kuće. U završnici priče poziva ih se da zavire u unutrašnjost specijaliziranog i jednog od rijetkih muzeja u Europi namijenjenog osobama s invaliditetom te upoznaju ljude koji u njemu rade i zaslužni su za njegovu djelatnost.
Objavljeno: 03.02.2014