Mjesto povijesnih događanja
Ilirska dvorana, s najljepšim klasicističkim interijerom u Zagrebu, bila je vrlo važno mjesto za život grada, a u njoj su se 1848. godine odigrala značajna politička i književna događanja koja su obilježila hrvatsku povijest.
Izuzetno atraktivna za organizaciju poslovnih sastanaka, prijema i promocija, Ilirska dvorana je prije 160 godina bila mjestom vrlo značajnih događanja u hrvatskoj povijesti. Smještena u starogradskoj jezgri Narodnog doma ili Dvorane, i danas se smatra najljepšim klasicističkim interijerom u Zagrebu.
Zgradu je 1843. godine podigla grofovska obitelj Drašković, ali kako se nikada nije skrasila u novoizgrađenom domu, palaču pod vrlo povoljnim uvjetima ubrzo prodaje prvacima hrvatskog narodnog preporoda. Tako zgrada od obiteljskog postaje Narodni dom s raskošnom dvoranom, koja se u početku naziva Kazino, zatim Narodna dvorana, potom Dvorana zagrebačka i ilirska, a u najnovije vrijeme i Preporodna dvorana. Osim što se u njoj organiziraju društveni sastanci i svečani plesovi, dvorana je postala izuzetno značajnim mjestom za život grada. U kronikama se tako navodi da je čak bila motiv na igraćim kartama.
U dvorani su se 25. ožujka 1848. godine zbila važna povijesna događanja vezana uz hrvatski narodni i književni preporod ili ilirski pokret, razvijen pod utjecajem prosvjetiteljstva i romantizma u Habsburškoj Monarhiji, kada je iznesen zahtjev za ujedinjenje svih hrvatskih zemalja. Taj je pokret trajao od 1813. do 1850. godine, nakon čega nastupa razdoblje Bachova apsolutizma. Na čelu ilirskog pokreta bio je Ljudevit Gaj, koji je 1830. godine u Budimu objavio jezikoslovnu raspravu “Kratka osnova horvatsko-slavenskoga pravopisanja”. Tom raspravom stvoren je temelj za standardizaciju hrvatskog jezika na novoštokavskoj osnovi, jer se do tada pisalo na tri narječja – kajkavskom, čakavskom i štokavskom. Ljudevit Gaj je zaslužan i za osuvremenjavanje hrvatskog pravopisa, predloživši uvođenje dijakritičkih znakova po uzoru na češki jezik, a 1835. godine pokrenuo je i izlaženje prvih novina na hrvatskom jeziku.
Objavljeno: 02.03.2008