Moć cvijeća: 85 godina zagrebačkog salona Herzmansky

U čast velike obljetnice – 85 godina postojanja jednog od najstarijih i najznačajnijih zagrebačkih cvjetnih salona, u Muzeju grada Zagreba do 31. siječnja otvorena je velika izložba koja prikazuje najvažnije trenutke djelovanja toga poznatog obiteljskog obrta.

Proslavi 85. godišnjice postojanja najstarijeg zagrebačkog cvjetnog salona Herzmansky, smještenog u Ðorđićevoj ulici, pridružio se i Muzej grada Zagreba gdje je početkom prosinca prošle godine otvorena izložba “Moć cvijeća: 85 godina zagrebačkog salona Herzmansky”, a može se razgledati do 31. siječnja. To je treća izložba iz ciklusa “Zagrebački obrti” koje priređuje Muzej grada Zagreba.


Koncipirana kao priča koja nas podsjeća na brojne uspjehe toga cvjetnog salona, izložba prikazuje najvažnija dostignuća četiri generacije profesionalnih aranžera koji su u salonu djelovali od 1925. godine do danas.


Salon su te davne 1925. godine otvorili obrtnici iz obitelji Herzmansky koji su se za cvjećarsku djelatnost školovali u europskim i svjetskim metropolama. Cvjećari iz obitelji Herzmansky afirmirali su se svojim radom ubrzo nakon otvaranja salona, što im je s vremenom donijelo i brojne ugledne svjetske klijente. Izrađivali su aranžmane, među ostalima, i za belgijskog kralja Boudouina te englesku kraljicu Elizabetu II. Njihovi su cvjetni aranžmani krasili neke od najvažnijih političkih i kulturnih institucija – prostore Banskih dvora, Hrvatskog narodnog kazališta, rezidencije predsjednika bivše Jugoslavije u Beogradu i na Brijunima itd.

Osim toga, izradili su posmrtne vijence za velikog hrvatskog političara s prijelaza XIX. u XX. stoljeće Stjepana Radića, zatim za kralja Aleksandra I. Karađorđevića te jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita.
S tako vrijednom listom referenci djelatnici ovog obiteljskog salona tijekom vremena su utjecali i na samu cvjećarsku profesiju – 1965. godine organizirali su prvu samostalnu izložbu cvijeća u Zagrebu, a tri godine kasnije profesionalna cvjećarka Maja Štrban Knapić krenula je na turneju po deset američkih gradova kako bi promovirala djelatnost Interflore, Međunarodnog udruženja cvjećara.
Među nagradama i priznanjima koje dobio salon cvijeća Herzmansky osobito se ističu oni osvojeni dvadesetih godina na Zagrebačkom zboru, tridesetih godina u Parizu, Toulouseu i Nici, šezdesetih godina u Rotterdamu, Hamburgu, Torinu, San Remu i Trstu te na sajmovima cvijeća šezdesetih i sedamdesetih godina u Zagrebu i Sisku.
Međutim, kako ne bi ostalo samo na priznanjima i fotografijama, za izložbu u Muzeju grada Zagreba cvjetne aranžmane izradila je Martina Knapić Horvat, pripadnica četvrte generacije cvjećara obiteljskog obrta Herzmansky.

Objavljeno: 01.01.2011