Najbolji svjetski klizači ponovo u Zagrebu

Najbolji svjetski klizači i klizačice u studenom će opet oduševljavati zagrebačku publiku. Zlatna pirueta nastavlja se i ove godine...

Jedna od najstarijih klizačkih priredbi ne samo u Hrvatskoj, nego i u svjetskim okvirima, ponovo će oduševljavati Zagrepčane – riječ je o još jednoj Zlatnoj pirueti koja će se održati od 9. do 11. studenoga u Ledenoj dvorani Doma sportova. 

Prema najavljenom programu, prvog dana Zlatne piruete, prije svečanog otvorenja koje će biti upriličenu u večernjim satima, nastupit će klizačice s kratkim programom te plesni parovi s originalnim plesovima. Drugi dan natjecanja, u subotu, rezerviran je za muški kratki program, plesne parove u slobodnom plesu te klizačice sa slobodnim programom. U nedjelju su na repertoaru muški klizači sa slobodnim programima, a u 18 sati započet će tradicionalna revija pobjednika.
Dosad su na ovom natjecanju nastupili predstavnici iz više od 50 zemalja s pet kontinenata, među kojima je bilo mnogo uglednih klizačkih imena – Anett Potzsch, Katarine Witt, Dagmar Lurz, Christine Kristofich-Binder, Agnes Gosselin, Jeri Campbell, Kelly Szmurlo, Laszlo Vajda, Sergej Volkov, František Pehchar, Jan Hofmann, Jean Christophe Simond, Rudi Cerne, Heiko Fischer, Scott Hamilton, Viktor Petrenko i drugi. 

Zagrebačka Zlatna pirueta počela je na otvorenom klizalištu Šalate davne 1967. godine i to kao prijateljski susret između Zagreba i Sofije. Prvo natjecanju bilo je organizirano u konkurenciji klizačica, klizača i sportskih parova, a ples je u natjecanje uvršten tek 1981. godine. Zanimljivo je spomenuti kako je Zlatna pirueta u kalendaru Svjetske klizačke federacije od 1972. godine. Te je godine Pirueta prvi put održana u zatvorenom prostoru, u Ledenoj dvorani Doma sportova, gdje se održava i danas. Zagreb je tada ušao u anale Svjetske klizačke federacije jer su u Ledenoj dvorani suci koristili modernu tehniku koja je za tadašnje pojmove bila revolucionarna – ocjene s tajnovitih listića mogle su se odmah vidjeti na semaforu! Bila je to ujedno i generalna proba za Europsko prvenstvo, kojem je Zagreb prvi put bio domaćin 1974. godine. Pirueta je bila i zadnje službeno natjecanje u svijetu na kojem su se izvodili obavezni likovi (1990.), nakon isto tako revolucionarne odluke ISU-a da se ukine popularno zvana "škola". Godine 2001. Svjetska federacija upravo je Pirueti poklonila povjerenje dodatnih kvalifikacija za Olimpijske igre 2002. godine.
Objavljeno: 01.11.2007