Neka bude – svjetlost

Najveća nacionalna znanstvenopopularna manifestacija Festival znanosti, koji će se i ove godine od 11. do 16. travnja održavati u nekoliko gradova, posjetiteljima Zagreba opet će ponuditi nepresušno vrelo znanosti; na brojnim lokacijama u gradu trajat će programi od jutra do mraka tijekom svih šest dana, a sve u skladu s ovogodišnjom glavnom temom – svjetlost.

Zagreb će devetu godinu zaredom od 11. do 16. travnja živjeti u znaku popularne znanosti. Glavna tema je svjetlost, odabrana u povodu 300. obljetnice rođenja velikog hrvatskog znanstvenika Ruđera Boškovića, a programi su, kao i ranijih godina, namijenjeni svim uzrastima i područjima interesa. Riječ je o najvećem nacionalnom popularnoznanstvenom događanju koje se, osim u Zagrebu, istovremeno odvija u mnogim drugim hrvatskim gradovima – Lošinju, Omišu, Osijeku, Rabu, Rijeci, Sinju i Splitu. Programi su različiti, a svaki grad ima neke svoje adute.


Što se tiče Zagreba, zaključak je jednostavan – festival će i ove godine odgovoriti na čitav niz pitanja koja zbog nerazumijevanja tematike često i ne postavljamo. Cilj i glavni smisao ovog festivala je popularizacija znanosti i približavanje znanstvenih tema i dostignuća širokoj javnosti. Ispričana jasnim i jednostavnim jezikom, znanost putem ovog festivala postaje dostupna svima. Programi će se tijekom svih šest dana odvijati gotovo od jutra do mraka i to na nekoliko lokacija – u prostorima zagrebačkog Tehničkog muzeja, u Botaničkom vrtu, na Geodetskom fakultetu, Centru za kulturu Narodnog sveučilišta u Dubravi, Centru za kulturu i obrazovanje u Susedgradu te Caffe baru Bug na Trešnjevci.
Ovisno o temi i lokaciji, programi nude pregršt zanimljivih događanja – radionice, prezentacije, pokusi i objašnjenja, filmovi, predavanja i brojne izložbe na različite teme: “Ruđer Bošković – portret znanstvenika”, “Od mraka do svjetlosti”, “Popularnoznanstvene knjige, časopisi i multimedijsko izdavaštvo”, “Ruđer Bošković u filateliji”, “Speleološka istraživačka oprema”, “Sunce”…


Posebno će, kao i ranijih godina, biti zanimljive interaktivne radionice – “Raskrinkajte boje kromatografijom”, “Otkrij metal u rudi”, “Zabavni i poučni eksperimenti u kemiji”, “Biljčice iz svemira”, “Što znači svjetlost za život u vodi?”, “Naš mali vulkan”, “Zvjezdana svjetlost”, “Molekule koje čine boje”, “Rubensova cijev”, “Susjedice i Zapornice – to su neka sela?”… Radionice su prvenstveno namijenjene školskim i studentskim generacijama, no s obzirom na javnosti relativno nepoznatu tematiku, na njih su dobrodošli svi. A svatko tko se poželi informirati o znanstvenim dostignućima saznat će štošta što ga zanima. Ako vas zanimaju teme poput “Svjetlost i fotokemija”, “Svijet zvijezda”, “Boja – zračenje, oko, struktura”, “Svjetlost u nelinearnim materijalima – od znanosti do tehnologije”, “Astronomski izazovi u stoljeću Ruđera Boškovića”, “Svijeća i zvijezda – izvori svjetlosti”, “Ciklus sunčeve aktivnosti”, ne propustite sudjelovati u ovom festivalu, jer to je tek manji dio najavljenog programa. S obzirom na događanja vezana uz stravičan potres u Japanu, dio programa odgovorit će i na pitanja o toj temi.
 

Objavljeno: 01.04.2011