Novi stalni postav za slijepe

Krajem siječnja zagrebački Tiflološki muzej dobio je suvremeno opremljen stalni postav koji na zanimljiv i interaktivan način posjetiteljima pruža uvid u svakodnevicu slijepih i slabovidnih osoba.

U povodu 55. rođendana u Tiflološkom muzeju u zagrebačkoj Draškovićevoj ulici predstavljen je novi stalni postav koji prikazuje začetke i razvoj ideje o uvažavanju različitosti te govori o osobama oštećena vida. Muzej je sakupio i izložio bogatu građu vezanu uz slijepe i slabovidne osobe i ima stručnu knjižnicu, a jedan je od rijetkih takvih muzeja u Europi i svijetu. 

Muzej je do sada imao tri stalna postava. Posljednji je skinut 1991. godine kako bi se muzejska građa zaštitila od mogućih ratnih razaranja, ali nije više bio vraćen nego su se u muzeju tijekom 17 godina održavale samo privremene izložbe. U novi postav Ministarstvo kulture Republike Hrvatske uložilo je oko 6,5 milijuna kuna. Legende uz izloške su na Brailleovom pismu za slijepe i otisnute uvećanim pismom za slabovidne osobe, postavljene su taktilne podne trake te taktilne karte i crteži.
Novi postav u potpunosti je prilagođen ne samo slijepim i slabovidnim osobama nego i osobama s težim invaliditetom, a filmovi koji se puštaju na hrvatskom jeziku titlovani su kako bi ih mogle pratiti i gluhe osobe.

Postav je moderan i interaktivan pa posjetitelji tako mogu istražiti Tamnu sobu, svojevrsni simulator gdje mogu osjetiti kako je to biti slijep. Osim toga, zainteresirani mogu naučiti pisati i čitati na Brailleovom pismu, čitati uvećani tisak, pretraživati račune, taktilno doživjeti skulpture i slično.

Sastavni dio postava je i kratkometražni igrani film – rekonstrukcija života i rada u Zemaljskom zavodu za slijepu djecu krajem XIX. stoljeća, u kojem su kao glumci nastupila slijepa djeca, polaznici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek, te tri dokumentarna filma o hrvatskim slijepim kiparima.
Objavljeno: 02.03.2008