Novo lice staroga grada

U Velikom Taboru, jednom od najsačuvanijih kasnosrednjovjekovnih gradova u unutrašnjosti Hrvatske, nakon sedam mjeseci radova završena je obnova njegova najstarijeg, središnjeg dijela i dvorac je ponovo otvoren za posjetitelje.

Veliki TaborNakon završene obnove peterokutne kule Veliki Tabor ponovo je otvorio vrata posjetiteljima. Riječ je o središnjem i ujedno najstarijem dijelu jednog od najbolje sačuvanih kasnosrednjovjekovnih utvrđenih gradova kontinentalne Hrvatske, na kojem je obnova trajala punih sedam mjeseci. Tijekom prošle i ove godine unutar, a dijelom i izvan zidina dvorca provedena su arheološka istraživanja koja su otkrila jedinstvene nalaze renesansnih pećnjaka. Oni će se javnosti predstaviti na izložbi “Veliki Tabor u svjetlu otkrića”, koja će činiti stalni izložbeni postav u dvorcu.

Veliki Tabor, uvršten na Unescov popis spomenika nulte kategorije, smješten je u sjeverozapadnom dijelu Hrvatskog zagorja u općini Desinić. Kako se nalazi nedaleko od Zagreba, često ga posjećuju turisti koji dolaze u glavni grad Hrvatske. Izgrađen je u doba najezde Turaka u prvoj polovici XV. stoljeća na još starijim temeljima, a naziv Tabor (ratni logor) prvi put se spominje 1497. godine. Od 1511. godine u dokumentima se navode dva tabora: Veliki kraj Borovca i Mali kraj Klenovca, dok se u povijesnim dokumentima Veliki Tabor prvi put navodi 1513. godine. Od kraja XIV. do sredine XV. stoljeća posjed je bio u vlasništvu grofova Celjskih. Iz toga je doba legenda o Veroniki Desinićkoj, priča nesretnoj ljubavi lijepe mlade seoske djevojke i sina moćnog bana Hrvatske grofa Hermana Celjskog. Godine 1502. vlasnici Velikog Tabora postaju grofovi Ratkaji.

Dvorac je smješten na brežuljku s kojega se pruža prekrasan pogled na okolicu, a osim peterokutne kule koja čini njegov središnji i najstariji dio, kasnije je nadograđivan i opasan zidinama. Veliki Tabor danas je zanimljivo turističko odredište s nizom organiziranih kulturnih sadržaja. Svake godine ondje se održava i vrlo atraktivna manifestacija “Srednjovjekovni tabor pod Taborom” kada se podižu vojni logori, odmjeravaju snage u raznim srednjovjekovnim vještinama, organizira tradicionalni sajam obrta s ponudom raznih zanatskih i autohtonih gastroproizvoda spravljanih po starim recepturama...
Objavljeno: 01.11.2007