Obilježen Dan kravate
Domovina kravate, univerzalno priznatog i cijenjenog simbola uglađenosti i poslovnosti, je Hrvatska, u kojoj je 18. listopada obilježen Dan kravate. Upravo je toga dana prije četiri godine oko Arene u gradu Puli izvedena spektakularna instalacija "Kravata" koju je putem medija vidjelo više od milijardu ljudi. I Zagreb se uključio u obilježavanje dana jedne od najpoznatijih hrvatskih tekovina i prepoznatljivog hrvatskog i zagrebačkog suvenira.
Turistička zajednica grada Zagreba aktivno se uključila u obilježavanje Dana kravate. U fijakeru se gradom Zagrebom vozio prigodno odjeven par koji je informirao građane o tom danu. Ispred Turističkog informativnog centra na Trgu bana Jelačića, središnjega gradskog trga, bio je verglaš koji je također građanima skretao pažnju na obilježavanje Dana kravate. U znaku kravate bio je i prigodno ukrašen vlakić Bubi, iz kojeg su prilikom standardne vožnje zagrebačkim ulicama odzvanjale pjesmice o kravati što ih je izvodio dječji zbor.
U Zagrebu je održan i koncert Zagrebačke filharmonije posvećen Danu kravate, a nacionalni ansambl Lado izveo je splet pjesama i plesova u narodnim nošnjama s kravatom.
Dan kravate obilježili su mnogi hrvatski gradovi nizom kulturnih događaja i sadržaja, a i neki gradovi u svijetu uz potporu Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske.
Inicijativu obilježavanja Dana kravate u Hrvatskoj pokrenula je Academica Cravatica s ciljem promicanja kravate kao dijela hrvatske, europske i svjetske kulturne baštine.
Kravata je univerzalno poznat i cijenjen simbol uglađenosti, otmjenosti, svečanosti i dostojanstva, a kao odjevni detalj prvi se put pojavljuje vezana oko vrata hrvatskih vojnika u XVII. stoljeću. Danas je taj simbol kulture odijevanja jedan od najvećih promotora Hrvatske i Hrvata u svijetu, istodobno prepoznatljiv i priznat kao hrvatski simbol.
Objavljeno: 01.11.2007