Odjeci s bojišnice
U Muzeju grada Zagreba do 15. ožujka otvorena je izložba “Odjeci s bojišnice – Zagreb u Prvom svjetskom ratu” na kojoj su javnosti prvi put prezentirani neki zanimljivi predmeti s velikom povijesnom vrijednošću.
Do 15. ožujka u Muzeju grada Zagreba može se razgledati izložba “Odjeci s bojišnice” kojom se tematizira Prvi svjetski rat u Zagrebu. Izložba je organizirana u povodu stote godišnjice od početka Prvog svjetskog rata, koja se obilježava diljem svijeta.
Premda u Velikom ratu, kako se naziva u mnogim zemljama, Zagreb nije bio na bojišnici, njegove strašne posljedice ostavile su traga na mnogim ljudima. Zbog toga se ovom izložbom ne rekonstruiraju samo prošla vremena nego zaviruje u sudbine ljudi i neposrednih sudionika nemilih događaja. Na izložbi je prezentirano oko četiristo predmeta iz Prvog svjetskog rata, od kojih se većina nalazi u zbirci Muzeja grada Zagreba, dok je dio posuđen od drugih muzejskih kuća. Neki od zanimljivih predmeta s velikom povijesnom vrijednošću, koji se nalaze u privatnom vlasništvu, prvi put su izloženi za javnost.
Izložba se sastoji od nekoliko cjelina i u uvodnom dijelu posjetitelje upoznaje sa Zagrebom na početku XX. stoljeća, njegovim gospodarskim, tehničkim i kulturnim dostignućima, kao i važnim društveno-političkim događanjima koja su obilježila tadašnje vrijeme. Nakon toga posjetitelje se uvodi u središnji događaj – sarajevski atentat izvršen 28. lipnja 1914. godine nad prijestolonasljednikom Franjom Ferdinandom i njegovom suprugom Sofijom, što je bio “okidač” za početak Prvog svjetskog rata, a njegov završetak značio je kraj Austro-Ugarske Monarhije. Na ovoj izložbi prvi je put u javnosti izložen autentičan predmet žrtve – krvave rukavice koje je vojvotkinja nosila u vrijeme atentata, a one su u vlasništvu potomaka čiji je djed bio austrougarski vojnik i veliki je dio službe proveo u Bosni i Hercegovini. Tamo je bio u vrijeme atentata i dobio rukavice, što nije bilo neuobičajeno za ono vrijeme budući da je bečki dvor važnijim ljudima u znak zahvale i kao uspomenu na povijesna događanja obično slao darove, čime se objašnjava razlog zbog kojega se vojvotkinjine rukavice dosad nisu mogle vidjeti u javnosti.
Na izložbi posjetitelji će također vidjeti kako je Zagreb živio u ratno vrijeme, čiju je svakodnevicu obilježila bijeda, siromaštvo i nesigurnost te skrb za ranjenike i invalidne osobe, ali i ljepšu stranu grada, u kojem se usprkos neimaštini snima prvi hrvatski kinofilm, mobiliziraju umjetnici i priređuju izložbe itd.
Objavljeno: 02.01.2015 - 15.03.2015