Otkrivene nove ljepote Grgosove špilje
U Grgosovoj špilji u okolici Samobora, proglašenoj zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode, nedavno su otkrivene nove dvorane, koje će bogatstvom špiljskog nakita bez sumnje privući još veći broj posjetitelja i zaljubljenika u prirodne ljepote.
U jednoj od najljepših prirodnih znamenitosti Samobora, Grgosovoj špilji, nedavno su otkrivene još dvije dvorane, koje su uređene za posjetitelje. Grgosova špilja udaljena je od Samobora pet kilometara i uvrštava se među najljepše špilje u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Iako se radi o maloj špilji, čije su bogatstvo siga posjetitelji dosad mogli razgledati u dvije manje uređene dvorane, proglašena je zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode. Špilja je dobila ime po Josipu Grgosu koji ju je otkrio 1973. godine.
Samobor i njegova okolica obiluju prirodnim dražima, ponajprije su to ona koje pruža Samoborsko gorje, a to su brojne ponikve, špilje i ponori, ali i bujna vegetacija s mnogim rijetkim biljnim i životinjskim vrstama, poput, encijana i božikovine, alpskog kukcoždera... Samoborsko gorje se nastavlja na istočni dio Žumberačke gore, a obuhvaća Plešivicu čiji se vrh nalazi na 780 metara nadmorske visine, Japetić na 880 metara i Oštrec s vrhom od 753 metra. Smatra se da je prvi organizirani planinarski izlet u Hrvatskoj bilo penjanje na Oštrec i Plešivicu 1875. godine, čime je Samobor stekao status kolijevke hrvatskog planinarstva i postao omiljeno izletište brojnih Zagrepčana. Danas su oko Samobora obilježene mnoge planinarske staze, a izletnicima smještaj i okrjepu nudi veći broj planinarskih objekata koji su otvoreni tijekom čitave godine. Japetić i Plešivica omiljeno su mjesto planinarskih pohoda, ali i okupljanja brojnih paraglajdera i letača zmajem, koji na Samoborskom gorju organiziraju i svoja godišnja natjecanja.
Objavljeno: 02.02.2008