Penkala – savršen hrvatski suvenir
Jeste li se ikada pišući kemijskom olovkom zapitali čiji je to zapravo izum? Ako boravite u glavnom gradu Hrvatske imate idealnu priliku naučiti nešto više o kemijskoj olovci – penkali, čiji je izumitelj Slavoljub Penkala početkom prošloga stoljeća u Zagrebu podigao jednu od najvećih tvornica pisaćeg pribora u svijetu.
Ako smatrate da je kvalitetna penkala dobar i praktičan poklon i suvenir, znajte da u Zagrebu imate prilike kupiti primjerke koji dolaze izravno iz tvornice izumitelja penkale!
Današnja TOZ Penkala, Tvornica olovaka Zagreb d.d., osnovana 1937. godine naslijeđe je velikog Slavoljuba Penkale, svjetski priznatog izumitelja penkale, koji je zaslužan i za osamdesetak drugih izuma bez kojih danas ne možemo zamisliti svakodnevan život.
Ako planirate doći u Zagreb, svakako pronađite maloprodajnu trgovinu koja će se uskoro otvoriti u Petrinjskoj ulici broj 9 u kojoj ćete moći razgledati i odabrati nešto iz širokog asortimana proizvoda ovog renomiranog proizvođača pisaćeg pribora. Osim bogate palete penkala i nalivpera (neke krasi i vrhunska pozlata), asortiman uključuje i školski te uredski pribor, blistere, kozmetičke olovke te proizvode iz njihove ekskluzivne linije. Riječ je o vrhunskim proizvodima izvorne hrvatske kvalitete i prepoznatljivosti koji kao svjetski priznati brend Penkala imaju istinske štovatelje u cijelom svijetu.
Priča o penkali, odnosno mehaničkoj olovci koju danas češće nazivamo “kemijska”, jednako je zanimljiva kao i priča o životu jednog od najvećih izumitelja XX. stoljeća Slavoljuba Penkale.
Rođen kao Eduard Penkala 1871. godine u Slovačkoj, taj veliki izumitelj je dolaskom u Zagreb, u kojemu se zaljubio, ostao i izumio sve svoje patente, svojemu imenu dodao i ono hrvatsko – Slavoljub.
Već u prvim godinama boravka u Zagrebu osmislio je svoj najslavniji patent – prvu mehaničku olovku u svijetu koju je izumio 1906., a godinu dana kasnije i prvo nalivpero. Nakon toga uslijedila je prava provala izuma. Osmislio ih je osamdesetak u području mehanike, kemije, fizike i aeronautike, od kojih su mnogi patenti ukradeni, ali penkala je ostala ne samo njegov najveći izum, nego je njenom proizvodnjom financirao gotovo sve ostale izume.
Prvu mehaničku olovku Slavoljub Penkala patentirao je 24. siječnja 1906. godine i već nekoliko mjeseci kasnije u današnjoj Praškoj ulici otvorio prvu radionicu penkala u svijetu. Kako bi olovka pisala tanko, sam je lijevao tanke grafitne mine i usađivao ih u metalni držač. Konstruirao je i spiralni umetak koji, vrtnjom tijela vanjskog držača, po potrebi istiskuje minu, što se do danas nije promijenilo. Time je zamijenio drvenu olovku, koja se morala oštriti, zbog čega je stekao svjetsku slavu.
Mehaničku olovku je usavršavao i radio na dizajnu pa je stvorio olovke visoke elegancije, za žene i za muškarce, te je tako izumio i nalivpero. Ubrzo kreće s izvozom u 70 zemalja diljem svijeta, a već 1911. godine ima 1100 radnika i u ono vrijeme jednu od najvećih tvornica pisaćeg pribora u svijetu.
Sve je to važan dio priče o Zagrebu, gradu u kojemu kao suvenir danas možete kupiti originalnu mehaničku olovku!
Objavljeno: 01.11.2012