Pola stoljeća Trnskog – priča jedne generacije

Novi projekt Muzeja grada Zagreba predstavit će zanimljive priče pojedinih zagrebačkih četvrti kao i razvoj urbanih naselja, a prvi će biti prezentiran specifičan kvart Novog Zagreba – Trnsko.

Izložbom “Pola stoljeća Trnskog – priča jedne generacije” Muzej grada Zagreba započinje realizaciju novog projekta “Zagrebački kvartovi”. Tim će se izložbama posjetiteljima predstaviti povijest urbanog razvoja grada Zagreba kao i niz zanimljivosti vezanih uz pojedine kvartove. Prva je posvećena kvartu Trnsko, kroz koji će posjetitelji moći prošetati na izložbi otvorenoj do kraja kolovoza.


Predstavljanje zagrebačkih kvartova slijedit će širenje grada od njegova ujedinjenja sredinom XIX. stoljeća do suvremenog razdoblja. Trnsko stoga nije odabrano stihijski, nego je to prvo novo naselje podignuto a južne strane rijeke Save, a nakon toga uslijedio je razvoj i ostalih kvartova Novog Zagreba.


Izložba “Pola stoljeća Trnskog – priča jedne generacije” predstavlja prvo cjelovito planirano i urbanizirano novozagrebačko naselje. Dokumentacija izgradnje toga zagrebačkog kvarta prikazuje pretvaranje riječnih rukavaca i močvarnog tla u naselja. No kako nijedan kvart ne čine samo zgrade, izložba daje specifičnu priču o Trnskom – njegovoj svakodnevici, međusobnom povezivanju stanovnika i stvaranju “kvartovskog duha”. Priča se zasniva na praćenju generacije naseljene u Trnskom početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća. Prati se njihov život uz gradilište i odrastanje s naseljem do osamdesetih godina, kada se uglavnom sele u druge dijelove grada ili svijeta.


Izložba se temelji na građi Zbirke fotografija Muzeja grada Zagreba, ali i oko 65 privatnih albuma, većinom ranih novozagrebačkih doseljenika koji su svoje “uspomene” ostavili fundusu Virtualnog zavičajnog muzeja Trnsko.


Projekt predstavljanja zagrebačkih kvartova se nastavlja pa će nakon Trnskog posjetitelji Muzeja grada Zagreba tijekom sljedeće godine moći sustavno upoznati kvartovske priče drugih naselja, kako su nastala i razvijala se te koji su to nezaobilazni trenuci po kojima se identificiraju i njihovi današnji stanovnici.

Objavljeno: 03.08.2010