Priče iz očne ordinacije s konca XIX. stoljeća
U Tiflološkom muzeju do 20. ožujka može se razgledati reprezentativna izložba uređaja i pomagala za liječenje bolesti očiju s konca XIX. i početka XX. stoljeća iz vrlo vrijedne oftalmološke zbirke kojom raspolaže ova muzejska kuća.
Kako su ljudi nekada rješavali probleme s vidom? Može li se i danas uređajima koji datiraju s konca XIX. i početka XX. stoljeća precizno pregledati vid i koliko je medicina napredovala u razvoju oftalmologije? To su samo neka od pitanja na koja odgovore nudi zanimljiva izložba “Documenta Ophthalmologica… priče iz očne ordinacije”, otvorena u Tiflološkom muzeju do 20. ožujka.
Na izložbi je prezentirana reprezentativna oftalmološka zbirka predmeta koji su činili inventar Očne klinike od osnutka Kraljevske sveučilišne oftalmološke klinike u Zagrebu 1923. godine. Prikupljeni predmeti su uređaji i pomagala kojima su se koristili ondašnji liječnici u dobro opremljenoj ambulanti, što im je omogućavalo preciznu dijagnostiku i znanstveno-istraživački rad.
Većina dijagnostičkih uređaja i pomagala, koji su prije formiranja ove zbirke bili pohranjeni u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, djela su poznatih izumitelja i proizvođača na području optike i oftalmologije, kao što su Carl Zaiss i Richard Förster, a dijelovi za neke uređaje proizvedeni su u prvoj tvornici medicinskih instrumenata Jakoba Hlavke u Zagrebu.
Šetnjom kroz ovu izložbu posjetitelji će se vratiti u prošlost, ali i dobiti informacije o tome kako prepoznati, spriječiti i liječiti bolesti oka. Tijekom održavanja izložbe organizirat će se i radionice na kojima će studenti optometristi s Veleučilišta Velika Gorica zainteresiranim posjetiteljima mjeriti oštrinu vida.
Inače, Tiflološki muzej u Zagrebu jedan je od rijetkih muzeja u Europi koji se bave problematikom slijepih i slabovidnih osoba. Njegovim djelovanjem nastoji se što više senzibilizirati javnost na potrebu pružanja pomoći takvim osobama te stanovništvo educirati o prevenciji bolesti očiju.
Objavljeno: 02.01.2012