Projekt revitalizacije starih zagorskih obrta
U kumrovečkom muzeju Staro selo nedavno je otvoren prvi Centar za tradicijske obrte u Hrvatskoj, a usporedo s njegovim otvorenjem započelo se i s provođenjem projekta “Stari obrti – nove atrakcije za kulturni turizam” Hrvatskog zagorja.
Ciljevi i zadaci novootvorenog Centra za tradicijske obrte bit će mapiranje terena na području Hrvatskog zagorja u smislu pronalaženja majstora i poznavatelja pojedinih tradicijskih obrta, vještina i običaja. To će olakšati stvaranje baze podataka za tradicijske obrte koji bi trebali biti ponuđeni kao novi turistički sadržaji kulturnog turizma u prekograničnom području Hrvatske i Slovenije.
Usporedo s otvorenjem Centra, u najvećem hrvatskom muzeju na otvorenom kumrovečkom Starom selu u predbožićne dane započelo se i s provođenjem projekta “Stari obrti – nove atrakcije za kulturni turizam”.
Riječ je o projektu koji sufinancira Europska unija u sklopu programa INTERREG III A, čiji je cilj revitalizacija tradicijskih resursa za potrebe kulturnog turizma na području Hrvatske, Mađarske i Slovenije.
Brojni zagorski tradicijski obrti, znanja i vještine te tradicionalne pjesme i napjevi sve više padaju u zaborav pa su Kumrovčani, okupljeni oko Muzeja Hrvatskog zagorja iz Gornje Stubice te kumrovečkog muzeja Staro selo kao nositelja projekta revitalizacije, odlučili poduzeti mjere da se tradicionalni resursi upotrijebe kao nova kulturna atrakcija tog područja. U tu svrhu u muzeju Staro selo već je organiziran niz radionica na kojima se izrađuju tradicionalni zagorski predmeti te božićni ukrasi.
Muzej Staro selo proteže se na oko 12.500 metara četvornih, a u njemu je restaurirano ukupno 25 stambenih, devet gospodarskih i osam pratećih objekata (dva spremišta za kukuruz, dva svinjca i četiri bunara). Muzejski fundus broji oko 2800 eksponata, od kojih je većina u stalnim postavima. U 15 stalnih etnografskih postava i dva povijesna prikazuju se tradicijski način života, običaji i rukotvorne vještine, stari, neki već zaboravljeni obrti, povijesne ličnosti i događaji vezani za Kumrovec i nekadašnje područje klanječkog kotara. U rekonstruiranoj staroj jezgri naselja Kumrovec živi nekoliko obitelji pa umjesto statičnih stalnih muzejskih postava prezentacija oživljava stvarni ruralni način života. Svi su objekti obnovljeni in situ, što znači da nijedna zgrada, bunar, svinjac ili kukuružar nisu preneseni iz drugog ambijenta nego su obnovljeni na svojim starim temeljima, tj. na mjestu gdje su stajali na prijelazu XIX. u XX. st.
Objavljeno: 01.01.2008