Reprezentativni izlošci u antičkoj zbirci

Grčkim oslikanim vazama te izuzetno vrijednim spomeničkim izlošcima iz razdoblja grčke kolonizacije istočnog Jadrana kao i oružjem rimskoga podrijetla opremljen je novi prostor stalnog postava antičke zbirke u Arheološkom muzeju.

Reprezentativnim izlošcima iz antičkog razdoblja prezentiranim u tri nove sobe opremljen je novi dio stalnog postava Arheološkog muzeja. Riječ je o jednoj od najbogatijih zbirki iz fundusa ove muzejske kuće, u čijem su novotvorenom djelu prezentirani probrani izlošci iz bogate zbirke grčkih oslikanih vaza, vrijedni spomenici iz razdoblja grčke kolonizacije istočnog Jadrana te rimsko oružje i oprema.

Vaze potječu iz VIII. do II. stoljeća prije Krista i oslikanim prizorima pružaju niz podataka o načinu života, obilježjima i religijskim običajima, a ovisno o obliku imale su različitu uporabnu namjenu. Tako su ih, osim u svakodnevnom životu za skladištenje tekućina, dame koristile i za čuvanje raznih kozmetičkih pripravaka. Arheološki muzej inače raspolaže s jednom od najvećih zbirki vaza na ovim prostorima u kojoj se nalazi čak 1500 primjeraka iz raznih stilskih razdoblja.

Osim oslikanih vaza u novootvorenoj antičkoj zbirci prezentirani su i najvrjedniji spomenički predmeti u posjedu Arheološkog muzeja, kojima će se zacijelo privući pozornost stručne, ali i šire javnosti. Među tim izlošcima su vrijedni grčki kameni zapisi kojima srednjodalmatinski otoci Hvar i Korčula ulaze u europsku pisanu povijest. Oba su zapisa najstarija pisana riječ na hrvatskoj obali Jadrana, spadaju među najstarije pisane spomenike u ovom dijelu Europe i samo nekoliko takvih iz helenskog svijeta. Jedan je nalaz iz Staroga Grada na Hvaru s kraja III. stoljeća prije Krista, a govori o sukobu starosjedilaca Ilira i grčkih kolonista odmah nakon osnivanja helenskog naselja Pharos (Stari Grad). Drugi je znamenita Lumbardska psefizma, kameni natpis iz istog vremena, o osnivanju helenske naseobine u Lumbardi na otoku Korčuli. Taj se zapis o osnutku grčkog polisa te o raspodjeli zemljišta svrstava među najvažnije antičke spomenike iz zbirke Arheološkog muzeja. Tu su i razni portreti s nadgrobnih spomenika itd. Uz raritetne spomenike u novom prostoru Arheološkog muzeja prezentirano je i najatraktivnije rimsko oružje i oprema korištena u borbama prilikom osvajanja Panonije.
 

Objavljeno: 04.03.2009