Simboli Božića u tradicijskoj kulturi Slovačke

U Etnografskom muzeju Zagreba do 13. siječnja traje izložba Slovačkog nacionalnog muzeja u Martinu na kojoj su prikazani najpoznatiji simboli Božića u tradicijskoj kulturi Slovačke.

Simboli Božića – jaslice i sakralni drveni kipići samo su mali dio iznimno vrijedne zbirke Slovačkog nacionalnog muzeja smještenog u Martinu gdje je pohranjeno više od 100.000 predmeta iz etnografskog fundusa. Zajedno s eksponatima s ostalih područja – arheologije, likovnih umjetnosti, povijesti, povijesti umjetnosti i prirodnih znanosti, muzej ima gotovo 500.000 predmeta.

Iako je riječ o manjem dijelu cjelokupnog fundusa, jaslice Slovačkog nacionalnog muzeja dio su vrlo dragocjene zbirke u kojoj većina eksponata potječe iz druge polovice XIX. i s početka XX. stoljeća. Glavna središta gdje su se izrađivale jaslice bila su slovačke rudarska područja. Životna povezanost rudara s drvom, njihova maštovitost i dobro poznavanje svojstva drva postali su ishodište naročitog izraza tradicijske pučke umjetnosti. 

Drugu, znatno manju skupinu čine jaslice koje su izrađivane na sjeveru Slovačke, točnije u Oravi i Kysucu. Iz tog su područja u zagrebačkom Etnografskom muzeju predstavljena dva osnovna tipa – čvrste neprenosive jaslice te prijenosne mehaničke jaslice povezane s tradicijskim betlehemskim prikazom Isusovog rođenja u igrokazima.
Pučke slike na staklu, koje su također prikazane na zagrebačkoj izložbi, potječu s početka XIX. stoljeća, a na njima je jasno vidljiv austrijski, njemački i šleski utjecaj. Obješene u kutu prostorije, uz kućno svetište ili na pročelja kuća imale su zaštitnu ulogu. Na izložbi su predstavljeni i jednostavni sakralni kipići koji su ukrašavali slovačke kuće.
Posjetitelji Etnografskog muzeja istodobno mogu razgledati i izložbu “Čudesni svijet anđela” otvorenu do kraja travnja 2008. godine. Riječ je o interdisciplinarnoj izložbi koja prikazuje raznolikost kulturne, povijesne i likovne baštine vezane uz navedenu tematiku na hrvatskim prostorima. 

Izloženi predmeti prikupljeni su iz različitih dijelova Hrvatske te iz različitih fundusa drugih muzeja, a prezentiraju bogatstvo prikaza anđela kroz prostor i vrijeme. 

Raznolikost kao i količina kipova anđela iz muzejskog fundusa omogućila je tipološko razvrstavanje na anđele adorante, lučonoše, lebdeće anđele, anđele svirače te anđeoske glavice. Neki od izloženih kipova anđela su: Anđeo lučonoša s početka XVII. stoljeća koji navodno potječe iz Dalmacije, Anđeo adorant iz druge polovice XVIII. stoljeća, Lebdeći anđeo iz sredine XVIII. stoljeća i Glavice anđela koje potječu iz druge polovice XVIII. stoljeća s područja sjeverne Hrvatske.
Tijekom trajanja izložba će biti praćena sadržajima tematski posvećenim anđelima, koji će uključivati likovne radionice, izradu dekora i ukrasnih predmeta te ostala događanja.
Objavljeno: 01.01.2008