Srebro antičkih Vinkovaca – arheološki nalaz ostave blaga
Samo dva mjeseca nakon pronalaska izuzetno vrijedne ostavštine antičkog srebra u Vinkovcima – jednog od najznačajnijih arheoloških nalaza u Hrvatskoj, 30 vrijednih srebrnih predmeta sada se može razgledati u Zagrebu u Muzeju za umjetnost i obrt, no vremena je malo jer izložba traje samo do 10. lipnja.
Brzom intervencijom zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt 30 antičkih srebrnih predmeta pronađenih krajem ožujka ove godine u Vinkovcima zainteresirani posjetitelji mogu do 10. lipnja razgledati u Zagrebu. Riječ je o jednom od najznačajnijih arheoloških nalaza ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu, zbog čega izložba pod nazivom “Srebro antičkih Vinkovaca – arheološki nalaz ostave blaga” plijeni golemo zanimanje javnosti.
Vinkovci, grad smješten na istoku Hrvatske, odavno je znan kao važno povijesno i arheološko nalazište, što potvrđuju i najnovije iskopine.
Lokalitet se nalazi gotovo u samom centru Vinkovaca i dosad je dva puta istraživan – 1977/1978. te 1990. godine, i u oba slučaja pronađeni su vrijedni nalazi iz razdoblja prapovijesti i antike. No sredinom ožujka ove godine u sjeverozapadnom dijelu iskopa, u takozvanom rimskom sloju, otkrivena je jama u kojoj je bila ostava s luksuznim srebrnim posuđem. Ono je, prema prvim pokazateljima, okvirno datirano u drugu polovinu IV. stoljeća. Posude su izuzetno vrijedne, pojedini su primjerci pozlaćeni i ukrašeni tehnikom niello, a dio sadrži gravirane ukrase (životinjski i biljni motivi, prikaz arhitekture, ljudski likovi itd.). Ostava se sastojala od 50 posuda različitih oblika (pladnjevi, tanjuri, zdjele, vrčevi, čaše, žlice itd.), a 30 je prezentirano na ovoj izložbi.
Prema istraživanjima stručnjaka, vjeruje se da su posude pripadale nekom bogatom građaninu grada Colonia Aurelia Cibalae, koji se u rimskom razdoblju nalazio na području Vinkovaca i bio treći grad po veličini u provinciji Panoniji Sekundi. U Cibali su rođeni i rimski carevi Valentinijan i Valens. Vjeruje se da je posuđe (teško 36 kilograma) vjerojatno zakopano zbog nesigurnih prilika koje su u tom razdoblju potresale Rimsko Carstvo.
Nakon izlaganja u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt blago će se spremiti u trezore te povremeno vaditi za potrebe analiza i konzervacije, a kada taj dugotrajan proces bude gotov cijela će se zbirka izložiti u Vinkovcima – gradu u kojemu je dokazan kontinuitet života dulje od 8000 godina.
Izložba je organizirana u suradnji Muzeja za umjetnost i obrt i Gradskog muzeja Vinkovaca i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.
Objavljeno: 01.06.2012