Srednjovjekovne sprave za mučenje

Ako vas je ikada zanimala mračna strana srednjovjekovne svakodnevice, priče o krvnicima, vješticama i spravama za mučenje, tada svakako pođite u zagrebački Arheološki muzej gdje je do 19. lipnja otvorena atraktivna i pomalo jezovita izložba “Srednjovjekovne sprave za mučenje”.

Nürnberška djevica, razapinjač, vještičji stolac, sramotne maske i pokorničke halje tek su mali dio šokantnih, ali zanimljivih eksponata s najnovije izložbe u zagrebačkom Arheološkom muzeju. Ako ne znate što znače spomenuti nazivi, da pojasnimo – riječ je o spravama za mučenje koje su se tijekom srednjeg vijeka pa sve do XVIII. stoljeća gotovo redovno koristile u kaznenim postupcima svih vrsta i u svim dijelovima Europe.

Putujuća izložba nazvana “Srednjovjekovne sprave za mučenje”, čiju organizaciju i postav potpisuje poljski umjetnik Piotr Buczkowski, otvorena je krajem veljače, a moći će se razgledati sve do 19. lipnja.
Postav čine ukupno 54 rekonstruirane sprave za mučenje, a svaku od njih, koliko god to groteskno zvučalo, posjetitelji će moći sami isprobati. Bez obzira na opise i ilustracije koje prate svaku spravu, a govore o stvarnim povijesnim zbivanjima, osjetiti “mučenje” na vlastitoj koži neprocjenjiv je osjećaj onima koje ovakve šokantne stvari istinski zanimaju.

Posjetitelji se tako mogu uvući u nürnberšku djevicu – sarkofag u obliku ženskog tijela sa stiliziranom glavom čija je unutrašnjost popunjena oštrim šiljcima koji prilikom i najmanjeg pokreta tijela zadaju ozljede. Tu su i mnoge druge stravične sprave za mučenje, a veliki je broj i onih kojima su kažnjavana manja nedjela, poput željezne maske u obliku svinjske glave koja se pričvršćivala na glave kažnjenika i ostavljala kao podsjetnik drugima. Prikazane su i brojne kažnjeničke klade koje su u srednjem vijeku bile gotovo obavezan inventar svih europskih gradova, a na njima su najčešće bili mučeni sitni prijestupnici – lopovi, pijanci, lažljivci i svadljive žene.
Izložba proučava fenomen torture u europskoj civilizaciji u srednjem vijeku, ali i u kasnijem razdoblju. Danas se sukobi između vladajućih moćnika i običnog puka više, srećom, ne rješavaju na tako mučan način, no unatoč stoljećima koji nas dijele od takve agonije, pogled na sprave vjerojatno će u svakome izazvati određenu dozu straha i paranoje. Naravno, ni približno strahu koji su osjećali oni koji su njima bili mučeni.
Ovu šokantnu izložbu već su vidjeli posjetitelji u Danskoj, Litvi, Njemačkoj, Estoniji i Poljskoj.

 

Objavljeno: 02.03.2011