Tehnički muzej Nikola Tesla - Stopama rimskih agrimensora
Izložba „Stopama rimskih agrimensora”, otvorena u Tehničkom muzeju Nikola Tesla do 6. ožujka, upoznaje nas s tragovima sustavno provedenog mjerenja i podjele zemljišta iz rimskog doba u zapadnoj i južnoj Istri, među najbolje očuvanima u Europi.
Znate li što je centurijacija, tko su bili agrimensori i što su grome? I ako ne spadate u geodete ili druge stručnjake tehničkog usmjerenja, ipak bi vas mogla zanimati izložba koja govori o katastarskoj podjeli zemljišta u rimsko doba u Istri.
Ona nas, kao što kaže sam naziv, vodi stopama ljudi kojima je profesija bila mjerenje zemlje (agrimensori, od latinskog agrimensores), a nastala je suradnjom Edukacijskog odjela Arheološkog muzeja Istre, Tehničke škole Pula i Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda iz Pule.
U uvodnom se dijelu izložbe na znanstveno-popularan način obrađuje tema katastarske podjele zemljišta (centurijacije) iz rimskog doba u Istri. Naime, područje zapadne i južne Istre ima izuzetno dobro očuvane tragove sustavno provedene izmjere i podjele zemljišta iz rimskog doba, među najbolje očuvanima u Europi. U drugom, edukativnom dijelu izložbe obrađena je tema rimske centurijacije Istre i rimskog „geodetskog” instrumenta za viziranje čiji je naziv groma. Prikazana je rekonstrukcija rimske grome po uzoru na otkrivene dijelove grome iz Pompeja početkom prošlog stoljeća.
Sastavni dio izložbe je i prikaz praktičnih vježbi mjerenja tehnikom rimskih agrimensora, koju su na povijesnim pulskim lokacijama proveli učenici Tehničke škole iz Pule. Cijeli postupak opisan je na izložbi i u katalogu. Na kraju su rezultati izmjere provjereni i uz pomoć modernog geodetskog instrumenta koji učenici koriste u školi i za vrijeme terenske nastave.
Također, korisnici Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda iz Pule izradili su u glini vlastite interpretacije arheoloških predmeta pa su i najbolji radovi dio postava ove izložbe.
Objavljeno: 08.01.2016