Zavirite u izume industrijske revolucije
Mislite li da znate dovoljno o industrijskoj revoluciji? Znate li, primjerice, tko je izumio brodski vijak ili uređaj za cestovno vozilo na parni pogon? Odgovore na ta, ali i mnoga druga pitanja o industrijskim izumima iz prve polovice XIX. stoljeća možete pronaći u Tehničkom muzeju gdje je postavljena izložba “Od vijaka do junaka – Josef Ressel”.
Suvremeni život nove je generacije naviknuo na revolucionarne izume, međutim u doba industrijske revolucije svaki je, čak i najmanji izum poput brodskog vijka, bio važan djelić razvoja, a čak i nakon dva stoljeća koristimo ga u njegovom izvornom obliku. Poznajete li detalje industrijske revolucije i “junake” koji stoje iza mnogih otkrića? Dio te velike revolucije otkriva zagrebački Tehnički muzej gdje je do 27. studenoga otvorena zanimljiva izložba “Od vijaka do junaka – Josef Ressel”.
Izložba je velikim dijelom posvećena Josefu Resselu, relativno nepoznatom izumitelju koji je svojedobno živio i u Hrvatskoj. Bio je vrlo aktivan sudionik industrijske revolucije i povijest ga pamti po brojnim izumima od kojih je svakako najkorišteniji brodski vijak. Izložba je prvi put postavljena 2007. u povodu 150. godišnjice smrti toga plodonosnog izumitelja češko-njemačkoga porijekla, austrijskog državljanstva, a radio je u Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji.
Uvod u izložbu o izumima Josefa Ressela i važnosti njegovih inovacija je projekcija najznačajnijih otkrića industrijske revolucije. Izložba se nastavlja brojnim prikazima tada vrlo kreativnih Resselovih inovacija, a predmeti su za ovu izložbu posuđeni iz brojnih europskih muzeja. Posjetitelji će tako na modelu koji su konstruirali učenici Školskog centra iz Ljubljane upoznati funkciju i način rada brodskog vijka te vidjeti čitav niz njegovih drugih izuma – teleprintere, postrojenja za plovidbu protiv riječnog toka i za cestovno vozilo na parni pogon, vjetrenu napravu, model broda Civetta, napravu za letenje na parni pogon koju je počeo razvijati upravo taj izumitelj, čija je autorska prava zaštitio njegov sin Henrik.
Taj se genij za života bavio mnogim stvarima – od šumarstva, drvne industrije, energetike, prometa, rudarstva, metalurgije, kemije, graditeljstva, stočarstva pa sve do vojne tehnike, ali nije radio ništa na vlastitoj slavi. Budući da je Josef Ressel slavu stekao tek nakon smrti 1857. godine smišljen je naziv izložbe “Od vijaka do junaka”.
Izložba je postavljena u suradnji sa slovenskim Tehniškim muzejom, Nacionalnim tehničkim muzejom iz Praga, Tehničkim muzejom iz Beča, Gradskom općinom Chrudim (rodno mjesto Josefa Ressela), Regionalnim muzejom u Chrudimu, Pomorskim muzejom iz Trsta, Pomorskim muzejom “Sergej Mašera” iz Pirana te Školskim centrom Ljubljana. U protekle tri godine izložba je gostovala u Sloveniji, Češkoj, Poljskoj i u gradu Rijeci.
Objavljeno: 04.11.2011